Mieszkanki Wałcza będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych realizowanych przez LUX MED Diagnostyka w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania wykonywane będą w mobilnej pracowni mammograficznej.
Mobilny mammobus pojawi się w Wałczu 31 marca 2026 roku w godzinach od 9.00 do 15.00. Badania będą wykonywane przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Chłodna 12.
Z programu mogą skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. W 2026 roku po raz pierwszy udział w badaniu mogą wziąć także panie urodzone w 1981 roku.
Badanie można wykonać:
-
co 24 miesiące - jeśli wcześniej nie zdiagnozowano złośliwej zmiany nowotworowej w piersi,
-
co 12 miesięcy - jeśli kobieta zakończyła leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po leczeniu,
-
co 12 miesięcy - jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi kobieta pozostaje w trakcie uzupełniającej hormonoterapii.
Mammografia jest jednym z najskuteczniejszych badań profilaktycznych. Regularnie wykonywana pozwala wykryć zmiany w bardzo wczesnym stadium rozwoju, często jeszcze zanim staną się wyczuwalne podczas samokontroli piersi. Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
Badanie jest bezpłatne i nie wymaga skierowania lekarskiego. Można je wykonać niezależnie od miejsca zamieszkania.
Rejestracja na badanie odbywa się:
-
telefonicznie pod numerami *22 880 90 80 (3) lub 58 666 24 44,
-
przez formularz elektroniczny dostępny na stronie LUX MED,
-
poprzez Internetowe Konto Pacjenta,
-
za pomocą kodu QR dostępnego na materiałach informacyjnych.
Zachęcamy mieszkanki Wałcza do skorzystania z możliwości wykonania profilaktycznego badania i zadbania o swoje zdrowie.
Źródło informacji: LUX MED