42. Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu” odbył się 25-27 października 2019 r.

Turniej prowadzony w tym roku przez Barbarę Radkiewicz i wyreżyserowany przez dyrektora WCK Macieja Łukaszewicza i Ewę Olejnik to wspaniałe widowisko, miejsce obcowania z prawdziwą sztuką słowa.

Wobec własnego czasu to zmaganie się, szarpanie się ze światem i ze sobą przy pomocy słowa. Jest to pojedynek, który dotyka nas do żywego, porusza nasze trzewia. Moim zdaniem to jak walka na śmierć i życie – mówił dyrektor WCK.

32 wykonawców, 1 utwór aktualnie żyjącego twórcy, 3 kategorie: poezja śpiewana, recytacja i „wywiedzione ze słowa”. W jury zasiedli: Katarzyna Pawłowska, Zuzanna Moczek i Miron Jagniewski, którzy poprowadzili również indywidualne zajęcia warsztatowe z uczestnikami konkursu.

Poza przesłuchaniami i wspaniałym koncertem galowym w piątek odbył się koncert Zuzanny Moczek, efemerycznej i zjawiskowej pieśniarki o cudownie lekkim głosie, a także spektakl "Dziady'19" wałeckiego Teatru Inaczej, natomiast w sobotę  podziwialiśmy aktorów teatru „Porywacze Ciał” z Poznania ze spektaklem „Zrobie co zechce” w reżyserii Macieja Adamczyka i Katarzyny Pawłowskiej.

Nagrody o łącznej sumie 15 000 zł trafiły do:

Grand Prix - Michał Wróblewski z Gdańska.

Pierwsze miejsce - Małgorzata Machcińska z Poznania,

Drugie miejsce - Radosław Janik z Runowa

Trzecie miejsce - Alicja Czarnuszka ze Szczecina.

Wyróżnienia trafiły do: Moniki Milewczyk, Natalii Milewczyk , Magdaleny Stefańskiej, Weroniki Ważnej i Karola Płotki.


Nagrodzonym i prowadzącym serdecznie gratulujemy.

Źródło: WRiPM, foto K. Cierpisz