W piątek 30.08.2019 roku po 6-ciu miesiącach inwestycyjnego koszmaru otwarte zostało dojo Klubu Karate Tradycyjnego w Wałczu oraz biuro związku sportowego World Shotokan Institute - Poland.

Na uroczystość otwarcia przybyło całkiem sporo osobistości na czele ze Starostą Wałeckim Panem Bogdanem Wankiewiczem oraz Wiceburmistrzem Wałcza Panem Adamem Biernackim. Obecni byli także: Przewodniczący Rady Gminy Wałcz Pan Robert Gąsiorowski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wałcz Pan Janusz Marchewka, Pani Anna Korzeniewska - Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Rady Miejskiej w Wałczu, Pan Zdzisław Ryder - Dyrektor COS OPO Wałcz, radny Rady Miejskiej w Wałczu, Panowie Piotr Romanowski i Bartosz Ćmiel - Radni Rady Miejskiej w Wałczu, Pani Aleksandra Szczepanek - Dyrektor MOSiR Wałcz. Zaproszenie przyjęli także członkowie rodziny, instruktorzy i trenerzy karate, zaawansowani zawodnicy W.S.I.Poland, lokalni przedsiębiorcy, wspaniali sąsiedzi oraz przedstawiciele mediów na czele z redaktorem Mariuszem Markowskim (Tygodnik Nowy).

Punktualnie o godzinie 12.00 głos zabrał Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/, który najpierw przywitał zebranych a następnie podziękował wszystkim za przybycie. Jak powiedział dojo to miejsce w którym wchodzi się na drogę, to miejsce które buduje charakter człowieka i w świecie sztuk walki ma ono specjalne znaczenie. Idea tego dojo narodziła podczas kryzysu związanego z poważną chorobą. Jak powiedział Sensei zdał sobie sprawę, że wiele rzeczy w życiu nie zrobił a zawsze o nich marzył. Kiedy rokowania okazały się pomyślne po razem z małżonką postanowili zakupić lokal i przebudować go w karate-dojo a w 2020 roku pojechać na treningi karate do Japonii. Inwestycja przechodziła wzloty i upadki, samodzielnie wykonano ogromny zakres prac, ale jak zauważył gospodarz uroczystości dojo nie powstałoby gdyby nie pomocna dłoń Pana Piotra Romanowskiego, który w trudnym momencie pomógł wykonać niektóre prace.

Następnie Sensei Karolina Pytel-Ruta /5 Dan/ oficjalnie dokonała otwarcia dojo. Sala treningowa ma 110 m2 a zaplecze na które składa się biuro, szatnia damska, szatnia męska i dwie w pełni wyposażone łazienki ma 55 m2. Obiekt ogrzewany jest w sposób ekologiczny. Ciepło w dojo zapewnia nagrzewnica gazowa z zamkniętą komorą spalania a na zapleczu promienniki na podczerwień Infra-red zamontowane w suficie kasetonowym. Ciepłą wodę zapewnia pompa ciepła, która pobiera nagrzane powietrze z dojo, odzyskuje ciepło a zimne o temperaturze ok.10 C wydmuchuje w szatniach dając po treningu miłe uczucie chłodu. Dojo jest monitorowane a obraz przesyłany jest na monitor znajdujący się w poczekalni gdzie rodzice mogą bez rozpraszania swoich pociech zobaczyć jak trenują i jakie wykonują ćwiczenia. Obiekt wyposażony jest w oświetlenie awaryjne, przeciwpożarowy wyłącznik prądu, sprzęt ppoż, oznaczenia dróg ewakuacyjnych oraz spełnia normy w zakresie wentylacji mechanicznej oraz powierzchni szatni do jednoczesnego treningu ok.20 osób.

Po oficjalnym toaście odbyły się krótkie pokazy sztuk walki. Demonstrację technik Aikido wykonał Sensei Grzegorz Kraszczuk /1 Dan/ oraz Sempai Waldemar Kominek /3 Kyu/ a karate zademonstrowali Sensei Oskar Michorek /2 Dan/, Sensei Krzysztof Lasota /1 Dan/, Sensei Cezary Fryc /1 Dan/ oraz Sensei Konrad Sylwestrzak /1 Dan/.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Starosta Wałecki Pan Bogdan Wankiewicz wręczył gospodarzom list gratulacyjny a w swoim wystąpieniu podkreślił społeczne znaczenie inicjatyw i pomysłów jak ten, aby w Domu Handlowym zrobić salę treningową karate co zapewne ożywi cały obiekt. Jednocześnie pogratulował gospodarzom pięknego dojo i życzył całej społeczności karate wielu sukcesów szkoleniowych i sportowych.

Wiceburmistrz Wałcza Pan Adam Biernacki zauważył w swoim wystąpieniu, że z wielkim zadowoleniem przybył na uroczystość bo widzi kolejny znaczący krok w rozwoju wałeckiego karate z czego bardzo się cieszy. Obiekt jest piękny, nowoczesny i zapewne przyczyni się do rozwoju tej dyscypliny w Wałczu.

Radna rady Miejskiej w Wałczu Pani Anna Korzeniewska przypomniała zebranym, że dawno temu też ćwiczyła karate w Sensei Zbigniewa i wartości jakie wyniosła z treningów są w życiu dla niej niezwykle ważne. Jak zauważyła nie dobra materialne ale inwestowanie w rozwój człowieka w rozwój młodych ludzi ma sens i zawsze jako Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Rady Miejskiej w Wałczu będzie starała się wspierać działalność taką jaką prowadzi Klub Karate Tradycyjnego.

Gratulacjom i uściskom nie było końca więc gospodarze zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek. Pyszne ciasta z domowego wypieku oraz kawę przygotowały dla wszystkich Maja Grzechowiak, Agnieszka Gwizdała i Magdalena Świstun. Serwis fotograficzny zapewnił Bartosz Ćmiel.

Tekst: Zbigniew Ruta, foto: Bartosz Ćmiel

Link do galerii: https://www.facebook.com/pg/wsipoland/photos/?tab=album&album_id=950816995278726