Niezwykłe historie Wałczan zawiodły nas wprost do korzeni mniejszości ukraińskiej, zamieszkującej nasze miasto.

Mała, ukraińska miejscowość położona na Wołyniu oddalona jest od Wałcza o ok. 1000 km. Korzec, bo o nim mowa, zamieszkuje 7000 osób. Gościnność mieszkańców nie ma sobie równych.
O wspomnianej ukraińskiej gościnności przekonała się wałecka delegacja, z burmistrzem Maciejem Żebrowskim na czele, która od poniedziałku przebywała z wizytą u naszych sąsiadów.


– W Wałczu mieszka ok. 2000 osób, które niegdyś zamieszkiwały tereny obecnej Ukrainy. Współpraca pomiędzy Wałczem a Korcem będzie bazować na zasadach partnerstwa oraz odpowiadać potrzebom i możliwościom naszych miast. Główne kierunki naszego porozumienia obejmują: kulturę, sport, turystykę (szczególnie tę sentymentalną) oraz oświatę. Dzisiejsza wizyta jest początkiem naszej wspólnej drogi do wymiany międzynarodowej oraz dzielenia się dobrymi praktykami – mówił Maciej Żebrowski podczas podpisania oficjalnej deklaracji współpracy.


Dzięki uprzejmości Pani Burmistrz Korca – Lyudmyly Dmytrug –  przedstawiciele Wałcza zwiedzili miejskie przedszkole, szkołę, muzeum, dom kultury, kościół katolicki, a także polski cmentarz, który, choć zniszczony, wciąż przypomina o losach naszych przodków. Podczas spotkania z korecką młodzieżą Prezes Klubu Współpracy Międzynarodowej – Bogusław Olejnik – opowiedział o Wałczu. Na znak rozpoczętej przyjaźni, w symbolicznym geście, zasadzono drzewka. Niektórzy z członków delegacji odwiedzili również swoje rodziny, które po wojnie pozostały w Korcu.


 - Mamy wiele pomysłów na współpracę. Już wkrótce odbędzie się w Wałczu Festiwal Kultury Ukraińskiej, a Dom Kultury w Korcu działa bardzo aktywnie. Młodzież korecka, podobnie jak nasza, uczęszcza na zajęcia muzyczne, taneczne czy teatralne. Zbudujemy most, który połączy nasze kultury i stanie się międzynarodowym wzorem współpracy polsko-ukraińskiej – zapewniał Maciej Łukaszewicz, Dyrektor Wałeckiego Centrum Kultury.
Kolejne spotkanie zaplanowano jeszcze na ten rok, tym razem w Wałczu.

Małgorzata Ejma, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta