W zeszłym tygodniu, w sali wielofunkcyjnej MOSiR w Wałczu odbyło się po raz 17-sty Podsumowanie Roku Sportowego Klubu Karate Tradycyjnego w Wałczu.  Podsumowanie jest okazją do nagrodzenia najaktywniejszych zawodniczek i najaktywniejszych zawodników klubu w danym roku. Aby zwyciężyć w klasyfikacji trzeba przez cały rok gromadzić punkty za udział w zajęciach treningowych, pokazach, szkoleniach, zawodach, egzaminach, obozach, itp. Tegoroczna klasyfikacja była pod każdym względem rekordowa bowiem punkty można było zdobywać podczas 30 różnych aktywności klubowych.

W sali wałeckiego MOSiR-u zebrało się około 150 osób, zawodniczek i zawodników, członków ich rodzin, instruktorów klubowych oraz działaczy. Imprezę zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych: dr Bogdan Wankiewicz – Starosta Wałecki, Paweł Kosmalski - Zastępca Wójta Gminy Wałcz, Anna Gródka – Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, Paweł Łakomy – Przewodniczący Rady Miasta Wałcz, Zdzisław Ryder – Dyrektor COS OPO w Wałczu oraz gospodarz obiektu Elżbieta Kowalska – Dyrektor MOSiR Wałcz.

Podsumowanie rozpoczęło się od pokazu grup początkujących. Ponad 20 osób zademonstrowało kata Heian Shodan, walkę umowną Kihon-ippon-kumite oraz kata Heian Nidan. Po zakończeniu pokazu głos zabrał Prezes Klubu Pan Krzysztof Gwizdała, który powitał zebranych a następnie podziękował władzom lokalnym za wspieranie działalności klubu, które umożliwia podejmowanie nowych wyzwań jak chociażby organizacja turnieju karate o charakterze międzynarodowym czy organizacja obchodów XXX-lecia KKT Wałcz. Na zakończenie swojego wystąpienia Prezes KKT Wałcz Krzysztof Gwizdała zaprosił wszystkich do obejrzenia 25 minutowego filmu dokumentującego uroczystości obchodów 40-lecia karate Sensei Zbigniewa Ruty /6 Dan/, które odbyły się w sierpniu 2018 roku w Czarnkowie.

Kolejnym punktem uroczystości był pokaz grup zerowych, które rozpoczęły zajęcia we wrześniu ubiegłego roku. Było to ich pierwsze wystąpienie więc u niektórych można było dostrzec sporą tremę...  W pokazie tym brało udział 21 osób. Wśród nich były dzieci i młodzież, ale także rodzice ćwiczący karate ze swoimi pociechami co jest kolejnym osiągnięciem szkoleniowym KKT Wałcz. Grupa zerowa w brawurowy sposób wykonała program egzaminacyjny na biały pas i nagrodzona została gromkimi brawami. Oczywiście najwięcej braw zdobyły dzieci w wieku 5-6 lat ćwiczące w grupie przedszkolnej !
Po zakończonej demonstracji przystąpiono do ogłoszenia zwycięzców klasyfikacji do lat 14-stu. Oto lista laureatów:

1    Siedlecka Kinga    168,5
2    Zimniak Cyprian    133,5
3    Dąbkiewicz Wiktoria    131
4    Lewandowska Anna    115
5    Marcinkowska Kasia    114,5
6    Żużewicz Natalia    114,5
7    Bączkowska Marta    113
8    Sielicka Zuzanna    109,5
9    Niedźwiecka Edyta    108,5
10    Marcinkowska Amelia    104

Pierwsza 10-tka klasyfikacji do lat 14-stu otrzymała okolicznościowe dyplomy, które wręczyła Pani Anna Gródka – Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych. Następnie laureaci, którzy zajęli miejsca od I do III otrzymali okolicznościowe puchary ufundowane z dotacji Urzędu Gminy, które wręczył Paweł Kosmalski - Z-ca Wójta Gminy Wałcz. Nagrody rzeczowe w postaci ubiorów treningowych firmy Mugen, wręczył Starosta Wałecki Bogdan Wankiewicz.
W klasyfikacji powyżej 14 roku życia zwyciężyli:

1    Fryc Cezary    148,5
2    Świstun Julia    143,5
3    Lenczewska Anna    137
4    Kuśnierczak Mariusz    136
5    Lasota Krzysztof    123,5
6    Dąbkiewicz Krzysztof    110,5
7    Piątek Mikołaj    107,5
8    Michorek Oskar    103
9    Lasota Grzegorz    82,5
10    Marcinkowski Leszek    76,5

Tym razem okolicznościowe dyplomy wręczył Paweł Kosmalski, puchary Anna Gródka – Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych a karate-gi firmy Mugen, wręczył Starosta Wałecki Bogdan Wankiewicz.
Następnie głos zabrali goście honorowi Podsumowania, którzy pogratulowali całej społeczności klubowej osiągniętych rezultatów. Zwrócili uwagę na spore sukcesy w zakresie propagowania karate ale również na wychowawcze rezultaty z których KKT Wałcz jest znany i które widać było na Podsumowaniu jak na dłoni. Zarówno Starosta Wałecki, który obdarował społeczność klubu koszem słodyczy jak również Zastępca Wójta czy Pani Naczelnik życzyli członkom klubu w nowym roku wielu sukcesów sportowych i organizacyjnych. Zapewnili także o dalszym wspieraniu działalności klubu co społeczność klubowa skwitowała głośnymi brawami. Paweł Łakomy - Przewodniczący Rady Miejskiej z radością powitał karate wśród dyscyplin olimpijskich oraz życzył trenerom oraz działaczom klubu wielu sukcesów. Jednocześnie poinformował o zwiększeniu w tym roku dotacji na sport co spotkało się z uznaniem zgromadzonej publiczności.

Kolejnym punktem programu był pokaz w wykonaniu 23 osób grupy zaawansowanej i grupy średniej KKT Wałcz. Zawodniczki i zawodnicy zademonstrowali bardzo dynamiczny techniki kihon oraz podstawową formę walki Kihon-ippon-kumite z 5 atakami. Następnie niebieskie i zielone pasy zademonstrowały kata Heain Sandan a brązowe i czarne wykonały kata drużynowe Bassai-dai. Na zakończenie pokazu grupa zaawansowana stoczyła piękne i niezwykle ekspresyjne kumite Nidan-enka Jiyu-ippon-kumite. Pokaz wzbudził aplauz wśród widzów i nagrodzony został zasłużonymi oklaskami.


Kiedy wybrzmiały ostatnie oklaski Prezes klubu Sensei Krzysztof Gwizdała /3 Dan/ wykonał pokaz łamania twardych przedmiotów tzw. tameshiwari, rozbijając łokciem 10 gazobetonowych bloczków a trener klubu Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/ podziękował wszystkim za obecność i zaprosił na kolejne podsumowanie w przyszłym roku.

Źródło/tekst i zdjęcia: Zbigniew Ruta