Z dniem 1 lutego br. Wałecki Centrum Kultury będzie miało nowego dyrektora. Dotychczasową Panią dyrektor Krystynę Kalwasińską zastąpi Maciej Łukaszewicz, który od lat animuje życie kulturalne i artystyczne w Wałczu i okolicach.

- Zmiana dyrektor nie jest wynikiem złego zarządzania jednostką. Nasze miasto się jednak zmienia, zmieniają się mieszkańcy i ich potrzeby. Dlatego też i Wałeckie Centrum Kultury musi wejść w nowy etap rozwoju jako instytucja działająca dla mieszkańców. Chęć tych zmian wałczanie potwierdzili zresztą bardzo wyraźnie w ostatnich wyborach opowiadając się za dynamicznym rozwojem miasta.  Dziękuję bardzo Pani Krystynie Kalwasińskiej i całemu zespołowi WCK za dotychczasowe działania w bardzo trudnych warunkach. Nie jest to jednak pożegnanie bowiem Pani Krysia nadal pozostaje członkiem naszego zespołu.   – zapewnia Burmistrz Miasta Maciej Żebrowski.

Nowy dyrektor Maciej Łukaszewicz ma ogromne doświadczenie artystyczne i w zarządzaniu kulturą. Od wielu lat  jest prezesem stowarzyszenia RUMOR, założył i prowadzi teatry młodzieżowe: Teatr Inaczej w Wałczu i Teatr OHO w Czaplinku oraz Teatr Seniorów Czapla w Czaplinku, który w 2018 roku zdobył 1 nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznej Twórczości Seniorów we Włocławku. Od trzech lat pracuje także w Złocienieckim Ośrodku Kultury m.in. przy Święcie Drawy a także współpracuje z Zakładem Karnym w Wierzchowie czy projektem wojewódzkim Edukacja Kulturowa dla Umiejętności Społecznych.
W swojej karierze zawodowej współpracował z wieloma wybitnymi twórcami: reżyser Robert Wilson, Jim Jarmush, Lady Gagą, Coco Rosie.
Doświadczenie menedżera kultury zdobywał podczas kierowania realizacją ponad 20 międzynarodowych projektów kulturalnych i edukacyjnych w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wcześniej pracował także w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie, firmie doradczej Cabinet Schell w Brukseli czy Delegacji Komisji Europejskiej przy ONZ w Genewie.

 - Kulturę traktuję poważnie i z pasją. Chcę ofercie WCK nadać nową jakość oraz bardziej włączyć mieszkańców w proces współtworzenia kultury w naszym mieście – deklarujeMaciej Łukaszewicz.