11 listopada świętowała cała Polska, świętowała więc i Kornelówka. Setna, okrągła rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości to niesamowita okazja aby upamiętnić tamto wydarzenie, jako jedno z najważniejszych w naszej długiej historii. Nasza szkolna społeczność celebrowała ten dzień wraz z milionami Polaków w całym kraju i za granicą.


Dla zgłębienia i poszerzenia wiedzy naszych uczniów dotyczącej tego jakże istotnego dla Polski okresu, zorganizowany został w naszej szkole turniej historyczny pod tytułem „Droga do wolności”. Ze względu na specyfikę i poziom trudności materiału historycznego, wzięli w nim udział uczniowie klas VII i VIII.
Turniej składał się z wielu konkurencji, a uczestnicy mogli wykazać się zarówno wiedzą historyczną, jak i zdolnościami artystycznymi, reżyserskimi, a nawet umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy rannym osobom.
Widzowie i jury mogło podziwiać wykonane przez uczestników dowolna techniką plastyczną plakaty na temat „Droga do wolności”. W tej konkurencji najwyżej oceniona została praca klasy VIIc.
Niewątpliwą atrakcją turnieju była prezentacja konkursowych filmików mających na celu odpowiedź na pytanie: Czym jest dla Ciebie ojczyzna?”. Pomysłowość w realizacji prac wzbudziła podziw jury i widzów. Zwycięskim okazał się film nakręcony przez klasę VIIIc.
W klasyfikacji generalnej turnieju rywalizacja była bardzo zacięta. Praktycznie do ostatniej konkurencji nie wiadomo było kto zostanie zwycięzcą. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła męska drużyna reprezentująca klasę VIIIb, drugie- klasa VIIb, a trzecie- VIIIa.
Wszyscy, a w szczególności zwycięskie zespoły popisały się bardzo dobrą wiedzą i znajomością wydarzeń i postaci historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918r.
Szerokim echem odbiła się w całym kraju akcja zaplanowana w tym dniu akcja odśpiewania przez Polaków polskiego hymnu narodowego. O tej samej godzinie-o  11:11 w całej Polsce uczniowie szkół zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego dla uczczenia naszego Święta Narodowego. Oczywiście uczniowie i nauczyciele Kornelówki  również przyłączyli się do tej akcji. Efekt był piorunujący i wzbudził emocje u każdego, kto był świadkiem i uczestnikiem tego wydarzenia.
Na koniec tego jakże radosnego dnia, nie mogło obyć się bez uczczenia święta niepodległości wspólnym odtańczeniem tradycyjnego poloneza. W korowodzie wzięli udział zarówno uczniowie, jak i grono pedagogicznej naszej szkoły.
Bardzo dobrze wróży na przyszłość, że młode pokolenie Polaków celebruje i świętuje okrągłą rocznicę tego jakże ważnego dla naszego kraju wydarzenia. Szkoda tylko, że następna będzie dopiero za …100 lat.