19 października 2018 na promenadzie odbył się bieg „100 km na 100-lecie odzyskania Niepodległości”. W biegu, który prowadzony był w dwóch kategoriach, wzięli udział uczniowie wałeckich szkół podstawowych, średnich, wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu.

Celem nie była rywalizacja i bicie rekordów, ale wspólne świętowanie i integracja. 100 km to kilometry pokonane łącznie przez uczestników każdej kategorii. W rzeczywistości 1 uczestnik miał przebiec 1 km. O godz. 10.00 na starcie stanęli uczniowie szkół podstawowych, którzy przybyli znacznie liczniejszą grupą niż zakładano, natomiast o godz. 11.00 biegli uczniowie szkół średnich i nie tylko. Łącznie we wspólnym świętowaniu i cieszeniu się z niepodległości wzięło udział prawie 250 uczestników. Każdy otrzymał certyfikat udziału oraz przypinkę tematycznie związaną z niepodległością Polski.
Na zakończenie na każdego uczestnika czekała ciepła grochówka przygotowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz torty ufundowane przez firmę Albor Państwa Aliny i Bolesława Rafałko ze specjalnym napisem " 100 km na 100-lecie"
Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Wałcz i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu oraz zaangażowaniu Klaudii Michielus z TKKF " Sokół" Wałcz, Agnieszki Górskiej i grupy wolontariuszy z Zespół Szkół nr 4 RCKU, nauczycieli wychowania fizycznego z Szkoły Podstawowej Nr 2 i wszystkich, którzy wsparli swoim udziałem to wydarzenie.
Szczególnie dziękujemy licznie przybyłej młodzieży. Byliście naprawdę fantastyczni.