Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2018 r. odbył się już po raz 15-sty a po raz  6-sty organizowany jest przez WTZ w Wałczu.  Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej, polskiej i europejskiej, będąc inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równoległe do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja w ponad trzydziestu miejscowościach.

Prezentowane w czasie festiwali niezwykłe filmy z całego świata przybliżają wiedzę, z czym osoby z niepełnosprawnością zmagają się w różnej od polskiej rzeczywistości i jak funkcjonują na różnych kontynentach i krajach - pojęcia integracja, bariery, tolerancja. W czasie odbywających się podczas festiwalu dyskusji mówimy o barierach i skutecznie je przełamujemy. Odkrywamy tematy pomijane w publicznej dyskusji, trudne, czasem kontrowersyjne, jak rodzicielstwo czy seksualność.
 A teraz pora na kilka słów o naszym tegorocznym, festiwalowym haśle. Brzmiało ono „Rodzina bez retuszu”. Hasło jest mocne, ale takie miało być. Ma podkreślać wszystkie aspekty związane z funkcjonowaniem rodziny, w której problem niepełnosprawności występuje – te dobre, ale również te złe. Aspekty, o których otwarcie rozmawialiśmy w trakcie festiwalu, bez ograniczeń, bez barier…

Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: Działanie na rzecz integracji środowisk osób z niepełnosprawnością ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.
Głęboko wierzę, iż przyjdzie taki dzień, w którym rodzice, opiekunowie, terapeuci będą spokojni o przyszłość swoich podopiecznych.
W tegorocznym Festiwalu wzięło udział ponad 350 osób. Wszystkim serdecznie dziękujemy.