1 września na cmentarzu wojennym władze samorządowe, kombatanci, harcerze, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji oraz młodzież szkolna uczcili pamięć pomordowanych w najbardziej krwawej wojnie w historii świata.
- Szanowni Kombatanci! Żołnierze i harcerze! Droga młodzieży! Drodzy Mieszkańcy Wałcza! Szanowni Goście! Tak, jak co roku, dziś również spotykamy się w miejscu szczególnym, aby upamiętnić 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Cmentarz wojenny w Wałczu jest jednym z największych w Europie i jednocześnie miejscem symbolicznym dającym świadectwo temu, co wydarzyło się ówczesnego 1 września 1939 roku i trwało przez kolejnych sześć, mrocznych lat. Dzisiejsza uroczystość jest jak zawsze przesycona heroizmem wydarzeń tamtych czasów, historyczną pamięcią o bohaterach września, patriotyzmem i spojrzeniem z nadzieją na lepszą przyszłość dla nas, naszych dzieci i przyszłych pokoleń. Jesteśmy tu też po to, aby oddać pewien dług wobec tych, którzy od 1 września 1939 roku walczyli w Polsce oraz na wszystkich frontach Europy i świata, stworzyli w naszym kraju podziemny front walki z okupantem, wobec tych którzy polegli i zostali ranni w walce o naszą wolność. Dziś jest też dobra okazja, aby pochylić głowę i podziękować za męstwo, bohaterstwo i ofiarę krwi tym wszystkim, którzy poświęcili swą młodość dla takich ideałów jak honor, wolność, praworządność – które stanowią o pokoju, pomyślności i szczęściu kolejnych pokoleń Europejczyków. Pamięć o tamtych czasach zobowiązuje nas do przestrzegania takich zasad jak demokracja, pokój i obrona narodowego i europejskiego dziedzictwa.  – Tymi słowami uroczystość 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęła Burmistrz Miasta Wałcz Bogusława Towalewska.

 Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na modlitwę w intencji poległych, Apel Pamięci oraz salwę honorową, następnie poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.