W sobotę 25 sierpnia 2018 roku w Czarnkowie odbyły się obchody 40-lecia treningów karate Sensei Zbigniewa Ruty /6 Dan/. Program jubileuszu był stosunkowo bogaty i składał się z kilku przedsięwzięć. Najpierw w hali Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa odbyła się sesja fotograficzna z udziałem naszego Mistrza, któremu partnerował Sensei Krzysztof Gwizdał /3 Dan/ Prezes Klubu Karate Tradycyjnego w Wałczu oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu. Sesja ta odtworzyła fotografie wykonane niemal 40 lat temu, kiedy Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/ posiadał jeszcze biały pas… Fotografie prezentują te same techniki, wykonane w tym samym miejscu tyle, że 40 lat później.


 Następnym punktem obchodów jubileuszu był wspólny trening, przeznaczony wyłącznie dla czarnych pasów – uczniów naszego Mistrza. Na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego odpowiedziała ponad połowa z zaproszonych osób a dokładnie 36 karateków z wielu miejscowości takich jak: Wałcz, Poznań, Warszawa, Szczecin, Środa Wlkp., Piła itp. Wśród obecnych był także jeden z pierwszych nauczycieli jubilata Sensei Jarosław Jeżewski /1 Dan/. Podczas treningu przećwiczono jedno z najprostszych kata karate shotokan mianowicie Heian Shodan. Oczywiście zrobiono to w możliwie najtrudniejszy sposób poprzez trening jego bunkai wykonywanego indywidualnie i z partnerem. Okazało się, że timing tego kata nie jest łatwy w zastosowaniu a to, co wydawało się proste wcale takim nie było. Wszyscy ćwiczyli w wielkim zaangażowaniem. Mimo, że zajęcia nie były intensywne pot lał się strumieniami. Atmosfera treningu była znakomita, niemal familijna. W komentarzu po zajęciach jeden ze starszych instruktorów wychodząc z dojo powiedział: …”mimo, że nie znałem wielu młodych zawodniczek i zawodników z czarnymi pasami to czułem się jakbym ćwiczył z nimi od lat w jednej grupie”. Wszyscy cieszyli się wspólnymi zajęciami i po ich zakończeniu domagali się powtórzenia za jakiś czas takiego treningu.
 
Kolejnym punktem obchodów był oficjalny obiad w restauracji „Parkowa”. W sali widokowej zgromadziło się 45 osób: trenerów, instruktorów, zawodniczek i zawodników karate oraz następujący goście honorowi:
•    Tadeuszu Teterus – Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego
•    Grzegorz Kaźmierczak – Z-ca Burmistrza Czarnkowa
•    Bolesław Chwarścianek – Wójt Gminy Czarnków
•    Kamila Szpotek – Pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych UM w Czarnkowie
•    Mariusz Grzegorek – Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich UG w Czarnkowie
•    Katarzyna i Piotr Kurowscy, właściciele Zakładu Stolarskiego w Tarnówku
•    Norbert Jur, Wiceprezes Klubu Karate Shotokan w Czarnkowie
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Potem Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu przywitał zebranych oraz przedstawił sylwetkę jubilata i pokrótce omówił jego osiągnięcia w karate. W dalszej kolejności głos zabrali goście honorowi. Wręczając kwiaty oraz okolicznościowy dyplom od Burmistrza Czarnkowa dziękowali jubilatowi za jego wieloletnią pracę oraz zaangażowanie na polu karate. Jednocześnie podkreślili liczbowy wymiar działalności prowadzonej w Czarnkowie, jakość