W dniu 23 kwietnia w Wałeckim Centrum Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Wałcz z okazji 715 – lecia nadania miastu praw miejskich.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu i samorządów, dowódcy wałeckich jednostek wojskowych, proboszczowie i księża wałeckich parafii, radni i burmistrzowie poprzednich kadencji a przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta.
Sesję otworzył Przewodniczący Rady Zdzisław Ryder a następnie przybliżył zebranym historię miasta do 1945 roku. Burmistrz Miasta Wałcz Bogusława Towalewska w swoim wystąpieniu zaprezentowała współczesność oraz palny rozwoju miasta w przyszłości


 - Chcemy by rok 2018 zapisał się w naszej pamięci, jako rok wyjątkowy, pełen historycznych odniesień, niezwykłych wydarzeń, doniosłych uroczystości i nowych wyzwań. Chcemy, by ten jubileuszowy rok nie tylko pozwolił nam podsumować 715 lat historii naszego miasta, ale by też wyznaczył kierunki  na kolejne lata.  – mówił Zdzisław Ryder podczas otwarcia sesji.

Święto Miasta to doskonała okazja do nagrodzenia osób, firm i instytucji, które od wielu lat działają dla dobra naszego miasta, dlatego też podczas uroczystej sesji zostały wręczone odznaki, medale, tytuły oraz wyróżnienia. Z przyjemnością pragniemy poinformować, iż na wniosek Burmistrza Miasta Wałcz w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego uchwałą Nr 650/18 z dnia 23kwietnia 2018 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nadał srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego:
1. Panu Januszowi Ejma właścicielowi firmy POWER – TECH,
2. Stowarzyszeniu Kobiet Aktywnych i Twórczych EWA
3. Firmie Albatros Albatros Aluminium Sp. z o.o.
Następnie wręczone zostały honorowe medale „Za zasługi dla Miasta Wałcz" :
1. Panu  Antoniemu Kargol
2. Panu  Stefanowi Nurek
3. Panu Maciejowi  Freimut

Od roku 2015 zarządzeniem Burmistrza Miasta Wałcz istnieje możliwość nadania Tytułu Ambasadora Miasta Wałcz osobom, instytucjom i organizacjom, których działalność i osiągnięcia w różnorodnych dziedzinach życia przyczyniły się do promocji naszego miasta.
W ramach obchodów 715 rocznicy nadania praw miejskich miastu Wałcz honorowy tytuł „Ambasador Miasta Wałcz" został nadany firmie Victoria Cymes Sp. z o.o.
Po zakończonej sesji odbyło się spotkanie z autorami najnowszego wydania monografii pt. "Zarys historii Wałcza w latach 2005 – 2017, podczas której autorzy zaprezentowali zakres prac i trudy w pozyskiwaniu materiałów.
Na wszystkich gości i mieszkańców czekał catering przygotowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz „Księga życzeń dla miasta Wałcz"
Dziękujemy wszystkim za tak aktywne uczestnictwo i zapraszamy już 28 kwietnia br. do Wałeckiego centrum Kultury o godzinie 15.00 na Urodziny Miasta
15.00 – wkopanie „Tuby czasu" skwerek przy wałeckim rynku
15.15 – tort dla mieszkańców z okazji 715 urodzin miasta Wałcz
15.30 – 19.00  Koncerty oraz wystawa  wałeckich artystów
 
1.      Między Nami
2.      Zespół taneczny SKANDI
3.      Natalia Kędzierska
4.      Aleksandra Andrukajtis
5.      Studio Piosenki Esti
6.      Majtki Bosmana