Jubileusz 101 lat życia to niecodzienna i doniosła uroczystość. W dniu 17 czerwca  2023r.  101  urodziny   obchodziła  mieszkanka   naszej miejscowości Pani Halina Bielecka z domu Zawadzka, wieloletnia nauczycielka języka polskiego, najpierw w wałeckiej Szkole Podstawowej nr 1, a potem, aż do emerytury, w Zasadniczej Szkole Zawodowej i Technikum Mechanicznym w Wałczu.

Z tej okazji, w imieniu Burmistrza Miasta Wałcza Macieja Żebrowskiego, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Lilla Możejko, odwiedziła Szanowną Jubilatkę w miejscu jej zamieszkania. Pani Halina przyjęła bukiet kwiatów, gratulacje oraz życzenia dalszych lat życia, spędzonych w zdrowiu i szczęściu rodzinnym.  W  tej wzruszającej uroczystości Jubilatce towarzyszyła rodzina.

Pani Halina Bielecka urodziła się 17 czerwca 1922 r. w Warszawie. Uczyła się u sióstr Nazaretanek, a w czasie wojny na tajnych kompletach. Po wojnie studiowała polonistykę w Łódzkim Uniwersytecie. W czasie wojny straciła brata, żołnierza AK, więzionego na Pawiaku i rozstrzelanego w ruinach getta warszawskiego. Była żoną lekarza wojskowego, pediatry, wieloletniego ordynatora oddziału dziecięcego w 107 Szpitalu Wojskowym w Wałczu.

Ma czworo dzieci, jedenaścioro wnuków i dziewięcioro prawnuków. Jest kochającą matką, babcią i prababcią. Do dnia obecnego ma doskonałą pamięć, wiele czyta, zwłaszcza książki historyczne i pamiętnikarskie, żywo interesuje się bieżącymi wydarzeniami i polityką. Właśnie ze względu na tę doskonałą, szczegółową pamięć oraz dar barwnej opowieści, przedstawiciele IPN-u dwukrotnie nagrali z nią długi wywiad wspomnieniowy na temat czasów wojennych i powojennych. Fragmenty Jej relacji zamieszczone zostały także w filmie dokumentalnym o czasach wojennych w Białej Rawskiej.

Szanowna Jubilatko, życzymy Pani wszelkiej życiowej pomyślności, niech każda chwila będzie dla Pani źródłem szczęścia i niech upływa w spokoju i zdrowiu.

Informacje pochodzą z materiału przekazanego przez rodzinę.





Źródło informacji: L. Możejko, Wydział Spraw Obywatelskich