Potęgi światowe, małe państwa, miasta, lokalne społeczności, a także liczne organizacje starają się zaprojektować takie działania strategiczne, które już dziś będą chronić naszą planetę w przyszłości. Spotkanie delegacji z Wałcza, Werne i Kyritz w Bailleul  nie było standardowe. I choć jubileusze partnerstwa, które obchodziło Bailleul były piękne i uroczyste, to całość spotkania zdominowana została przez to, co najważniejsze – naszą planetę.

W dniach 7 - 10 maja br. delegacja z Wałcza gościła wałeckim mieście partnerskim - Bailleul we Francji. Celem wizyty były jubileusze odnowienia umów partnerskich miasta Bailleul z ich partnerami w Niemczech - Kyritz oraz w Belgi - Izegem. Ważnym elementem spotkania było także złożenie przez delegacje hołdu ofiarom I i II wojny światowej. Ten symboliczny gest szczególnie w czasach światowego kryzysu i wojny toczącej się na Ukrainie był niezwykle wymowny.

Ogromne poruszenie wśród przybyłych delegacji i zaproszonych gości wywołała również zaplanowana na ten czas debata klimatyczna. Wśród topowych tematów znalazł się nie tylko punkt dotyczący zielonych technologii, ale także coś, co zdaje się umykać w naszym codziennym życiu, a mianowicie konieczność dbania o zachowanie bioróżnorodności środowiska. Wymiana doświadczeń była tu kluczowym elementem, a wisienką na torcie okazało się Narodowe Konserwatorium Botaniczne w Bailleul, które gromadzi wiedzę na temat walorów przyrodniczych regionu i całej Francji oraz dba o zachowanie bioróżnorodności tej części Europy. Takie spojrzenie na otaczającą nas przyrodę wymaga otwartości i przewartościowania stosunku człowiek – przyroda z myślenia, „co mogę wziąć”, na „co mogę dać”

Spotkaniu w Bailleul towarzyszyły również liczne rozmowy z przedstawicielami miast partnerskich o pogłębieniu współpracy pomiędzy Wałczem, Werne, Kyritz i Bailleul i ewentualnym zaproszeniu innych miast do współpracy. Dziękujemy naszym partnerom za wspólnie spędzony czas, merytoryczne rozmowy i ciekawe pomysły.

Źródło informacji: E. Czapczyńska, Wydział Rozwoju, Sportu i Promocji Miasta