„Jubileusz 720-lecia nadania praw miejskich miastu Wałcz, to wielkie i ważne wydarzenie, które głęboko sięga naszych korzeni, skąd pochodzimy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Mamy przyjemność i zaszczyt być mieszkańcami miasta o wyjątkowej historii. Historii, która nie zawsze była łatwa, ale też historii o bohaterstwie, poświęceniu i zaangażowaniu. Nasze istnienie to sukces wielu osób. Nie sposób ich wszystkich wymienić, ponieważ na przestrzeni 7 wiecznej historii było ich naprawdę wielu.

Słowa uznania i wdzięczności należą się nie tylko pierwszym osadnikom, bohaterom walk o Wał Pomorski, pierwszym burmistrzom, ale również i Wam drodzy mieszkańcy, którzy każdego dnia z zaangażowaniem dokładacie swoją cegiełkę do rozwoju miasta i budowania jego wizerunku.

Nasza historia to także historia bliskiego partnerstwa z naszymi przyjaciółmi w Werne, Kyritz, Bad Essen, Bailleul, Korcem czy Chocimiem za te długie bo 30 – letnie relacje oraz te nawiązane zaledwie kilka lat temu bardzo serdecznie Wam dziękuję. 

Dziś wspólnie możemy odczuwać radość i dumę z minionych 720 lat,
na przestrzeni, których miasto zmieniało się, piękniało i rozrastało. Wałeckie firmy są znane i rozpoznawalne na całym świecie, a ich produkty docierają do najróżniejszych zakątków. Wielu Wałczan osiągnęło ogromne sukcesy nie tylko w Polsce, ale także i na świecie w różnych dziedzinach, od nauki po kulturę, czy sport. Wałcz pomału staje się również krajowym liderem w promowaniu i wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Nie ustają także prace inwestycyjne zmieniające wygląd naszego miasta: nowe ścieżki rowerowe, place zabaw, remontowane ulice, budowane parkingi czy rewitalizacja najbardziej centralnych obszarów w naszym mieście. To dowód na nieustającą zmianę, w kierunku komfortu i zadowolenia mieszkańców...” – takim słowami Burmistrz Miasta Wałcz powitał wszystkich gości 22 kwietnia br. na urodzinowej gali z okazji 720 – lecia nadania miastu Wałcz praw miejskich.

Tego dnia nasze miasto świętowanie rozpoczęło wcześnie rano w wielkim sportowym stylu. Mistrzostwa Wałcza w Badmintonie zorganizowane przez Rakietowy Klub Sportowy ,,Badminton ZWA" w Wałczu zgromadziły naprawdę wielu uczestników, a walka wśród najmłodszych zawodników była naprawdę zacięta.

 W tym samym czasie na miejskim skateparku miłośnicy deskorolki  pod okiem zawodowcu ze Stowarzyszenia Sportowego SWITCH w Szczecinie odbyli swój pierwszy poważny trening.

 Nie mogło również zabraknąć waleckiego turnieju siatkówki w ramach Wałeckiej Amatorskiej Ligi Siatkówki. 17 drużyn z 10 miast i 160 zawodników przez dwa dni rywalizowało o miano najlepszych siatkarzy w regionie. Liderami okazała się drużyna „Sami Swoi” z Trzcianki, którym gorąco gratulujemy wytrwałości i zwycięstwa.

Po południu urodzinowa impreza przeniosła się na Plac Wolności. Gdy wybiła godzina 15.30 w sali sesyjnej podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta, Przewodniczący Rady Maciej Goszczyński wraz Burmistrzem Miasta Maciejem Żebrowskim wręczyli jedno z najbardziej wyjątkowych  i prestiżowych odznaczeń w naszym mieście. Honorową odznakę „Za zasługi dla Miasta” Wałcz otrzymał Willi Gerhard Friedrich Klingbeil, człowiek, który w szerokim zakresie działa w interesie społeczności i pomocy społecznej na rzecz Wałcza. Chwilę później na Placu Wolności mieszkańcy wraz z Członkami Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Anną Bańkowską i Stanisławem Wziątkiem zasadzili jubileuszowe drzewo.

Wszyscy goście, którzy pojawili się na Placu Wolności wzięli udział we wspólnej sesji zdjęciowej, a następnie barwnym korowodem wyruszyli  do Wałeckiego Centrum Kultury, gdzie czekał na nich pyszny tort, lampka szampana i uroczysta gala. Nie zabrakło wyróżnień i podziękowań. Złotą Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego otrzymał Pan Jarosława Horodecki, Srebrną zaś: Klub Sportowy Korona, Klub Sportowy Volley oraz Klub Współpracy Międzynarodowej. Przybyło nam w mieście również 3 nowych Ambasadorów. Ten zaszczytny tytuł otrzymała Firma Eagle, Estera Naczk - Suska oraz Aleksandra Olejnik.

Podziękowania za zaangażowanie w rozwój miasta otrzymali wszyscy dotychczasowi Burmistrzowie oraz Przewodniczący Rady Miasta Wałcz: Leszek Jóźwik, Wojciech Klukowski, Lesław Ryźlak, Barbara Tuderek, która odbierała podziękowania w imieniu zmarłego burmistrza Zdzisława Tuderka, Tomasz Rzemykowski, Bogusława Towalewska, Wanda Tarnowska, Janusz Różański, Andrzej Wiśniewski, Zdzisław Ryder, Bożena Terefenko oraz Paweł Łakomy.

720 – lecie miasta nie było jedyną okazją do świętowania. W tym dniu obchodziliśmy również 30 – lecie podpisania partnerstwa z naszym zaprzyjaźnionym miastem Werne. Z tej okazji do Wałcza przybyły delegacje ze wszystkich miast partnerskich z Burmistrzem Werne  Lotarem Christem na czele. Spotkaniu towarzyszyło wiele wzruszeń i ciepłych emocji, skierowanych do naszych partnerów z Korca i Chocimia. Galę między pokoleniowo poprowadziły niesamowite kobietki Agnieszka Brosz nauczycielka ze Szkoły Podstawowej Nr 5 oraz Alicja Cebulska uczennica tejże szkoły. Oprawę muzyczną zapewniła Estera Naczk – Suska wraz z muzykami oraz młodymi wokalistkami ze Studia Esti.

Nie zabrakło również urodzinowych prezentów. Mieszkańcom Nadleśnictwo Wałcz podarowało 720 sadzonek drzewek, od jarzębiny, aż po buki. Firma Eagle Sp. z.o.o ufundowała przepiękny mural w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, a uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 4 i Przedszkola Nr 6 przygotowali przepiękny spektakl i występy.

I choć zwykle urodziny trwają jeden dzień, to Wałcz będzie świętował cały rok. Zapraszamy na kolejne wydarzenia.

 

Źródło informacji: Wydział Rozwoju, Sportu i Promocji Miasta

Zdjęcia: DTC Media, Grzegorz Paluch