Przyjaciel to ktoś, z kim dobrze się rozumiemy. To ktoś podobny do nas, a czasem ktoś zupełnie inny. Zazwyczaj jednak przyjaciel to osoba, z którą lubimy spędzać czas, ktoś, komu ufamy i komu możemy powierzyć nasze wszystkie bolączki. Ktoś, kogo chcemy wysłuchać i komu chcemy pomóc, kiedy nas potrzebuje. W miniony weekend wałecka delegacja odwiedziła nasze niemieckie miasto partnerskie Werne przy okazji organizowanego Sim–Jü.

Sim–Jü obecnie liczy sobie już 660 lat. Jest to największe wydarzenie w Werne, które ściąga do miasta ok 300 tyś. osób. Miasto Wałcz od początku naszej współpracy aktywnie uczestniczy w tej imprezie (stoisko miejskie, wizyty wałeckiej młodzieży.) Ten rok ze względu na sytuację panującą na świecie odbył się w ograniczonym zakresie, a spotkania i rozmowy głównie toczyły się w kontekście pomocy i wsparcia jakie wspólnie z naszymi partnerami zostały udzielone Ukrainie. Podczas oficjalnego przemówienia Burmistrz Miasta Wałcz Maciej Żebrowski mówił:

- Miasto Werne i jego Mieszkańcy od 30 lat są dla nas właśnie takim Przyjaciółmi. Już w przyszłym roku będziemy obchodzić nasz wspólny okrągły Jubileusz i choć ostatnie lata pandemii w znaczący sposób utrudniły nasze kontakty, to pomimo swego okrucieństwa wojna na Ukrainie pokazała, że nadal jesteśmy jednością. Nie sztuką, bowiem jest trwać w przyjaźni, kiedy wszystko układa się pomyślnie, wyczynem zaś jest trwać przy sobie, kiedy nadchodzą trudne czasy.

A czasy niewątpliwie nadchodzą trudne. Rekordowe ceny energii, paliwa i ogrzewania to problem, z którym obecnie musi się zmierzyć cała Europa. Nasze rządy szukają długofalowych rozwiązań, w których priorytetem jest ochrona ludzi i firm przed skutkami tak niezwykle wysokich cen. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie na nas, lokalnych samorządach odpowiedzialność jest największa, ponieważ dotyka ona naszych Mieszkańców, Sąsiadów, Przyjaciół i Inwestorów.

Główną rolę w tym kryzysie energetycznym ogrywają czynniki geopolityczne, a w szczególności polityka Rosji, która jest głównym dostawcą produktów energetycznych dla wielu krajów europejskich. Większość słów, które cisną mi się na usta nie przystoją tak pięknej uroczystości ani zebranym na niej gościom.  Sytuacja za naszą wschodnią granicą jest Wam bardzo dobrze znana. Bezwzględność i okrucieństwo Rosji w stosunku do Ukrainy oraz groźby wobec całego świata przedstawiają tylko obraz szaleńca, którego nie wiem, kto ani co jest w stanie zatrzymać. Dlatego też tym bardziej dziękuję wszystkim Mieszkańcom Werne oraz pozostałym miastom partnerskim jak Kyritz, Bad Essen czy Bailleul za udzieloną pomoc. Wasze dary na bieżąco były przez nas przekazywane do naszych miast na Ukrainie Korca i Chocimia, a także w wielu sytuacjach również na front. Zorganizowaliśmy 23 transporty, aż trudno policzyć ile kg czy ton, ubrań, żywności i medykamentów zostało za naszym pośrednictwem dostarczone najbardziej potrzebującym. W dużej mierze ta pomoc była również Waszą zasługą. Nie można wyobrazić sobie, zatem większej przyjaźni i oddania niż ta, która połączyła nasze kraje, miasta i narody. To, że dziś po ostatnich latach lock downu znów jesteśmy razem, to kolejny dowód na moc łączących nas więzi i powrotu do normalności, choć mimo wszystko w zupełnie nowej rzeczywistości. Bardzo gorąco jeszcze raz dziękuję za zaproszenie na tegoroczne Sim–Jü. Życzę zarówno Panu Burmistrzowi, jak i Mieszkańcom Werne dużo spokoju, pokoju i wytrwałości w tych jakże trudnych czasach.

W prezencie naszym partnerom przekazaliśmy Anioły wykonane przez naszą wałecką artystkę Agnieszkę Małaszko. Anioły symbolizuje czystość, dobroć, niewinność, oraz ochronę i  zrozumienie. Podczas wizyty omawiano realizację wspólnych celów, sposoby i możliwości pogłębiania współpracy, planowano kolejne wizyty, ale przede wszystkim przedstawiono propozycje dotyczące obchodów 30—lecia oficjalnego partnerstwa między Wałczem a Werne, przypadającym na okres 2022/2023. 

Akt partnerstwa Wałcz – Werne został podpisany 19.09.1992r. w Werne a ratyfikacja miała miejsce 02.05.1993 r. w Wałczu.             

Do Werne przybyli również przedstawiciele pozostałych miast partnerskich: francuskiego Bailleul, niemieckiego Kyritz oraz angileskiego Lytham st. Annes.

W wyjeździe udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miasta Wałcz Burmistrz Maciej Żebrowski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wałcz Krzysztof Piotrowski, Radny Rady Miasta Piotr Romanowski, inspektor ds. Działalności Gospodarczej i Współpracy Międzynarodowej Edyta Czapczyńska, prezes Klubu Współpracy Międzynarodowej w Wałczu Jan Sindrewicz oraz członkowie klubu Arkadiusz Olejnik i Zbigniew Kiwetrz.

Dodatkowym punktem programu tego roku było zwiedzanie łaźni solankowych wraz z kompleksem basenów.  Kąpiele solankowe o dobroczynnym działaniu są częścią życia w Werne od prawie 150 lat. Tu tradycja spotyka się z nowoczesnością: pierwsze termy otwarto w 1874 roku, a od kwietnia 2019 roku działa tu największa i najnowocześniejsza w regionie łaźnia solankowa.

Źródło informacji: E. Czapczyńska, Wydział RiPM.