Przedwojenny Korzec był miasteczkiem wielonarodowym i wielokulturowym.

Obok siebie mieszkali Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy i Czesi. Obecność Żydów w Korcu została odnotowana w XVI wieku, istnieją jednak przesłanki sugerujące wcześniejsze zasiedlanie regionu. Od tego momentu ich historia nierozerwalnie związana była z historią miasta.

W okresie międzywojennym przedstawiciele społeczności żydowskiej stanowili zdecydowaną większość wśród mieszkańców (szacuje się, że mogło to być nawet 83%). W Korcu istniało 15 synagog (ok. 1910 r.), działały szkoły: Ralmud-Tora, prywatna szkoła żydowska i duża biblioteka, szkoły zawodowe oraz organizacje syjonistyczne. Nie sposób pominąć tak prężnie działającej społeczności na wystawie poświęconej historii Korca. Dzięki uprzejmości przedstawicieli organizacji Association of Koretz Israel na wystawie zatytułowanej „Drogi do domu… Korzec” zaprezentowane zostały fotografie oraz kilka artefaktów upamiętniających historię żydowskiej społeczności Korca oraz jej tragiczne wojenne losy.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Ziemi Wałeckiej wraz z Klubem Współpracy Międzynarodowej w Wałczu. Wystawę będzie można podziwiać do 30 IX 2022 r.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Burmistrz Korca Ludmiła Dymytrug oraz Burmistrz Miasta Wałcz Maciej Żebrowski. Oficjalna delegacja z Korca spędziła w Wałczu 3 dni, dni pełne wzruszeń, emocji i rozmów na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie. Obrazy wojny zaprezentowane przez Panią Burmistrz poruszyły nas szczególnie. Bo choć gotowi do pomocy i wsparcia trudno nam sobie wyobrazić rozpacz i żal Ukraińców, którzy dziś jak my kiedyś walczą o swoją wolność. Niespodzianką dla naszych gości był kolejny transport, który przybył do Wałcza z Kyritz, część dostarczonych rzeczy od razu trafiła do Korca.

Podczas wystawy gościliśmy również w naszym mieście 4 osobową delegację społeczności żydowskiej z Izraela. Wygląda na to, że historia Wałcza, Korca i Izraela zatoczyła krąg. Krąg przyjaźni i wsparcia.

Pragniemy również podziękować Dyrektorowi Lokalnego Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje” Panu Arkadiuszowi Szczerbo-Niefiedowicz za możliwość uczestniczenia delegacji w warsztatach oraz skorzystania z symulatorów jazdy.Źródło informacji: M. Ejma, Naczelnik Wydziału RiPM