Co roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie.

Nasze przedszkolaki i uczniowie szkół uczą się przez cały rok, jak żyć ekologicznie. W czwartek 22.04.2021 r. szczególnie zastanawiały się, jak chronić Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny.

Przedszkole nr 5 „Jaś i Małgosia”

Na początku tygodnia pojawiła się gazetka ekologiczna dla rodziców - ,,Zero Waste, czyli jak ograniczyć odpady?”. Dzieci podczas różnych aktywności (malowanie, wykonywanie plakatów, uczenie się piosenek ekologicznych) poznawały i utrwalały swoją wiedzę na temat dbania o swoją planetę - Ziemię. Utrwalały kolory pojemników na odpady i rodzaj śmieci, jakie należy do nich wrzucać. Dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w ,,Sprzątaniu świata" - przy tej okazji dowiedziały się czym jest recykling, młodsze sprzątały teren wokół przedszkola, a starsze teren MOSIR-u, za co otrzymały podziękowanie od Pani Dyrektor Aleksandry Szczepanek. Najstarsze przedszkolaki wzięły udział w programie edukacyjnym ,,Czyste powietrze wokół nas". Na zakończenie tygodnia o ekologii wszystkie dzieci otrzymały odznaki ,,Strażnika przyrody".

Przedszkole nr 6 „Stokrotka”

Stokrotkowe przedszkole przez cały rok segreguje odpady, zbiera makulaturę i nakrętki plastikowe. Odpady BIO to świetny kompostownik. Oczywiście sadzimy stokrotki, różne krzewy i drzewa. W dniu 22.04.2021 r. Przedszkolaki w tym dniu wyposażone w grabie, miotły, worki na śmieci wraz ze swoimi Paniami, wzięły udział w sprzątaniu okolic swojego przedszkola. Dzieci zbierały drobne śmieci, liście, grabiły trawę, sadziły i podlewały kwiaty, by teren wokół naszego przedszkola był czysty i piękny. Dzieci również wzięły aktywny udział w specjalnie zorganizowanych w tym dniu zajęciach o tematyce „Jak dbać o naszą planetę”. Poznały zabawę badawczą pt. „Planeta Ziemia”, wykonały również makietę naszego miasta z dwoma jeziorami. Wychowawcy: p. Justyna, p. Maja, p. Paula, p. Ewa, p. Ela, oraz p. Agnieszka przygotowały dla dzieci z okazji Dnia Ziemi niespodziankę - teatrzyk pt: „Śmieszka i strażniczki przyrody”- jest on dostępny online na profilu Facebook przedszkola.

Przedszkole nr 8 „Promyk”

W Publicznym Przedszkolu nr 8 "Promyk" dzieci uczyły się czym jest ekologiczny tryb życia,  rozwijały swoją wyobraźnię i świetnie się bawiły. Pod kierunkiem Pań dzieci poznawały treści związane z ekologią i ochroną środowiska. W czasie zabaw i zajęć segregowały odpady do odpowiednich kolorowych pojemników, dowiedziały się czym jest recykling, poznały odnawialne źródła energii,  malowały i rysowały na tematy związane z przyrodą. Galerię prac w holu wypełniły rysunki ukazujące naszą planetę - smutną i wesołą. W ramach upowszechniania w środowisku haseł związanych z ochroną przyrody dzieci przygotowały ekotransparenty. Promykowe przedszkolaki wspólnie sprzątały teren placu zabaw, wykonywały prace porządkowe w ogródku, "promyczki" zachwycały się wiosennymi tulipankami i rozkwitającą przyrodą, a przede wszystkim poczuły świeże kwietniowe powietrze.

 

Przedszkole nr 9 „Bajka”

W dniu 22.04.2021 r. w najstarszej grupie dzieci 6-letnich odbyło się wiele różnych form nauczania ekologii poprzez zabawę m.in. pasowanie na strażnika przyrody, pokaz mody ekologicznej, akcja porządkowania placu zabaw, wręczenie dyplomów Młodego Ekologa, pamiątkowe zdjęcia oraz tańce przy ekologicznych piosenkach. W grupie najmłodszej w tym dniu królował kolor zielony. Podczas zabaw dydaktycznych dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Wykonały plakat, który podpisały własnymi dłońmi. Wzięły udział w akcji porządkowania i segregowania śmieci znalezione na naszym podwórku. Pozostałe grupy wykonywały piosenki oraz wzięły udział w akcji porządkowania terenu wokół Przedszkola. Pracownicy przedszkola Pani Julia Kłos oraz Pani Katarzyna Czarnecka wzięły udział w akcji porządkowania nabrzeża jezior.

Przedszkole Niepubliczne „Czerwony Kapturek”

Aktywność dzieci w tym szczególnym dniu była różnorodna, oto niektóre formy ich pracy, które prezentujemy w krótkim opisie:

  • od samego rana w każdej grupie wiekowej panie wychowawczynie wspólnie z dziećmi prowadziły rozmowy o przyrodzie, ekologii, o tym w jaki sposób możemy zadbać o naszą planetę. Dzieci rozwiązywały zagadki przyrodnicze, słuchały wierszy o przyrodzie i ekologii, kolorowały obrazki, rysowały zwierzęta, rośliny, las, słońce, planety itp. W następnej części dnia pracę rozłożono na trzy grupy - na 4, 5 i 6 latki:
  • dzieci 5 i 6 letnie wykonały stroje ekologiczne i zaprezentowały je na „pokazie mody”, który zorganizowano dla wszystkich dzieci w przedszkolnym ogrodzie,
  • dzieci 5 i 6 letnie brały udział w akcji sprzątania świata i zebrały śmieci w okolicy przedszkola,
  • dzieci 6 letnie wyklejały z bibuły (krepiny) kulę ziemską,
  • dzieci 4 letnie wykonały prace plastyczno – techniczne „Stworek z butelki plastikowej”,
  • ponownie dzieci 4 letnie kolorowały obrazek przedstawiający dzieci segregujące śmieci,
  • wszystkie przedszkolaki poznały piosenkę „Ekologia”.

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego

Pomimo, że za oknami była pogoda w kratkę, najmłodsi z naszej Szkoły zgłębiali temat Ziemi i jej ochrony. Przedszkolaki poznały różne ciekawostki o naszej planecie. Wiedzą, którą w kolejności od Słońca jest Ziemia, znają jej naturalnego satelitę. Nawet najmłodsi w grupie przedszkolnej wymienią, co szkodzi naszemu środowisku oraz co zrobić, by Ziemia nie cierpiała z powodu działań człowieka. Co zastosować i wprowadzić do użytku by życie na naszej planecie trwało jak najdłużej. Segregacja śmieci nie sprawia przedszkolakom żadnego problemu. Rozszyfrują kolory koszy i dopasują do nich różne odpady. A trudne słowo „recykling” to żadna tajemnica. Razem z ZoZi zaśpiewają i potwierdzą, że „Świat jest w naszych rękach”. A jak wygląda Ziemia z rakiety kosmicznej? Przedszkolaki już wiedzą i przedstawiają ją na swoich pracach.Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Zdobywców Wału Pomorskiego

Światowy Dzień Ziemi w oddziale przedszkolnym – 22 kwietnia 2021r.  przedszkolaki podczas zajęć rozmawiały na temat ochrony środowiska. Dzieci dowiedziały się co to jest ekologia, recykling i jak należy dbać o naszą planetę. Wykonały również pracę plastyczną pt. "Moja planeta - Ziemia". Ponadto przedszkolaki wzięły udział w sprzątaniu okolic naszej szkoły. Uczniowie klas IV (lekcje techniki) oraz II wykonali plakaty popularyzujące segregację odpadów. Tym zadaniem zachęcają wszystkich do przemyślanych działań związanych z gospodarowaniem surowcami wtórnymi. Uczniowie klas V wykorzystując zużyte butelki zaprojektowali zabawki zero weste.  Konkurs dla klas IV - VI - to ekologiczna refleksja, która ma uchronić nas przed popełnianiem błędów. Celem konkursu było propagowanie postaw proekologicznych wśród uczniów, rozwijanie zdolności manualnej i twórczej wyobraźni. Utworzono i przekazano klasom I-III zabawy promujące postawy proekologiczne wykonane w programie Geniialy, do wykorzystania na lekcjach online. 
Klasy VIII wykonały plakaty w programie Canva. Klasa IV b i II a wzięły udział w miejskim Dniu Ziemi- Sprzątanie nabrzeży wałeckich jezior. Chętni uczniowie mogli również odnaleźć w Wałczu śladów związanych z dbaniem o Ziemię i podzielić się nimi z innymi tworząc relację ze swoich poszukiwań. (pomniki przyrody, odnawialne źródła energii, segregowanie odpadów itp.).