Rozmowa z Moniką Turowska podinspektorem ds. społecznych w Urzędzie Miasta Wałcz, koordynatorem projektu „Dobre wsparcie”

Jak działa program Dobre Wsparcie w Wałczu i komu pomaga?

Cieszymy się, że możemy korzystać z Programu Dobre Wsparcie, które bardzo ułatwia nam koordynowanie pracą wolontariuszy w Wałczu i okolicach. Program Dobre Wsparcie ma dwie zasadnicze części:
DOBRA OPIEKA - panel do koordynowania pracą wolontariuszy, z której korzystamy oraz
DOBRY SĄSIAD - taki uber w usługach sąsiedzkich. Aplikacja do pobrania ze skelpu google Play, gdzie osoby potrzebujące pomocy mogą wyszukać osoby, które mogą pomóc. Dobre Wsparcie pobudza pomoc sąsiedzką i powraca do relacji międzyludzkich, o których dziś często zapominamy.
W Wałczu świetnie się sprawdza we współpracy na linii: Urząd Miasta - Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej - Organizacja pozarządowa (Fundacja Nauka dla Środowiska) - podmioty ekonomii społecznej - wolontariusze -podopieczni. To się rzadko zdarza. Solidarność społeczna w obliczu kryzysu.

 

Na czym dokładnie polega praca koordynatora tego programu?

W Programie Dobre Wsparcie mam podgląd do wszystkich wolontariuszy, z którymi współpracujemy oraz bazę wszystkich podopiecznych. Program jest bardzo prosty w konfiguracji. Wystarczy wpisać opiekunów, podopiecznych oraz przydzielić im zadania.

 Panel Dobra opieka dla koordynatorów to:
- szybki dostęp do raportów prac naszych wolontariuszy i opiekunów,
- podgląd do lokalizacji pracowników. Dzięki geolokalizacji możemy sprawdzić, czy w momencie wykonywania zadania wolontariusze rzeczywiście są u konkretnego podopiecznego,
- bardzo intuicyjny sposób na koordynację pracy,
- daje możliwość na edycję, zmiany, wpisywanie dostępności opiekunów,
- szybki kontakt z wolontariuszami i podopiecznymi.

 

Co jest największym wyzwaniem przy koordynacji tego programu?

Początkowo mieliśmy obawy, co do obsługi panelu Dobra Opieka. Każdy ma swoje przyzwyczajenia, a dotychczas korzystaliśmy z tradycyjnych form, np. rozpisywania grafiku na tablicy. Jednak Program Dobre Wsparcie jest bardzo łatwy i intuicyjny w użyciu. W dodatku, w kiedy mamy wątpliwości, zawsze możemy skontaktować się z Fundacja Nauka dla Środowiska, która jest Operatorem programu. Baliśmy się również, że nasi seniorzy i podopieczni podejdą sceptycznie do nowych technologii, ale Dobre Wsparcie daje im kilka możliwości działania:
- mogą skorzystać z telefonu alarmowego do nas
- przycisku SOS w swojej opasce na rękę lub w aplikacji, jeśli korzystają ze smartfonów.

 

Jak program zmienił się w czasie epidemii koronawirusa?
Czy zyskał jakieś nowe zastosowania?
Pierwotnie program był dedykowany dla beneficjentów pomocy społecznej. Jednak czas, w którym się znaleźliśmy, epidemia Covid 19 pokazał, że ma uniwersalne zastosowanie i świetnie się sprawdza w zarządzaniu praca w terenie, jak np. z naszymi wolontariuszami.

Dzięki Burmistrzowi Miasta Wałcz uruchomiliśmy specjalny telefon w ramach projektu „Akcja Koordynacja”, na który każdy może zadzwonić i zgłosić nam swój problem lub chęć pomocy innym. Na szeroką skalę działa również akcja SZOWES POMAGA w ramach Sieci Zachodniopomorskiej Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej. W Wałczu OWES pełni funkcję centrum logistyki i dystrybucji różnych materiałów ochronnych dla mieszkańców. Dzięki takiej współpracy oddolna inicjatywa osób szyjących maseczki lub drukujących przyłbice pozwoliła na zabezpieczenie medyków i pracowników szczególnie narażonych na kontakt z ludźmi w środki ochrony indywidualnej.

Nasi wolontariusze ze STOWARZYSZENIA INICJATYW SPOŁECZNYCH WOLONTARIAT "10 TKA!" WAŁCZ codziennie pomagają wałeckim seniorom w robieniu zakupów, dostarczaniu posiłków czy wyprowadzaniu zwierząt.

Taka współpraca naprawdę jest godna podziwu. Dlatego też wszystkim osobom zaangażowanym serdecznie dziękuję.