15 psów odebranych bezdusznym opiekunom trafiło do schroniska w Pile. Ty też możesz im pomóc!

 

Ta informacja obiegła niemal wszystkie media w Polsce. Kilkanaście dni temu, od 8 do 10 listopada, w miejscowości Bystry pod Giżyckiem prokuratura z Olsztyna oraz Fundacja Mondo Cane i Otoz Animals przeprowadziły akcję odebrania miejscowemu schronisku 166 psów, dwóch kotów i dwóch papug. 15 uratowanych psów trafiło do schroniska w Pile. Każdy mieszkaniec może im pomóc.

Według informacji, które udało się zebrać prokuraturze i dwóm Fundacjom w Bystrym zwierzęta były trzymane w skrajnie trudnych warunkach, ze złamaniem wszelkich standardów i zasad. Działacze lokalnych organizacji walczących o prawa zwierząt poinformowali w mediach społecznościowych, że w boksach było bardzo brudno, a na terenie schroniska miały zostać znalezione martwe zwierzęta. Zamknięte schronisko zostało przez nich określone mianem „piekła na ziemi”. Po odebraniu bezdusznym opiekunom prawie 200 zwierząt zaangażowane w akcję organizacje zaczęły szukać dla nich opieki. Na apel o pomoc odpowiedziały schroniska i osoby prywatne z całej Polski.

- W takiej sytuacji działa się na zasadzie: „wszystkie ręce na pokład”, więc i pilskie Schronisko zobowiązało się do przyjęcia tych bezbronnych zwierząt pod swój dach – mówi Alicja Dorsch, prezes Pilskiego Schroniska. – Poprosiliśmy o zgodę na takie działanie władze Piły, którym podlega nasze Schronisko. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać i od dwóch dni w Miluszkowie mieszka dodatkowo kilkunastu nowych lokatorów.

Na przyjęcie uratowanych z koszmaru psów zgodził się prezydent Piły Piotr Głowski. Dzięki temu do naszego schroniska trafiło 15 zwierzaków, które dochodzą do siebie otoczone troskliwą opieką.

- Oczywiście każde zwierzę musi być teraz dokładnie przebadane i przez dłuższy czas obserwowane przez weterynarzy i opiekunów – mówi A. Dorsch. – Dopiero po wykonaniu wszystkich obowiązujących nas procedur w przypadku takich zwierząt będą one mogły zostać przeznaczone do adopcji. Ale oczywiście już teraz wiemy, że potrzebne jest wsparcie, odpowiednie leki, karma i jak pokazują pierwsze obserwacje konieczne będą też kosztowne zabiegi.

Wszystkie schroniska, do których trafiły uratowane zwierzęta, szukają dla psów nowych właścicieli. Jeżeli jesteś odpowiedzialną osobą, która chce otoczyć miłością któregoś z uratowanych piesków, skontaktuj się z nami. Jeżeli ktoś nie może sobie na to pozwolić, a bardzo chce się zaangażować w szczęśliwe zakończenie tej wstrząsającej sprawy, prosimy o kontakt i doraźną pomoc psom przebywającym w schronisku.

 

- Dziękujemy wszystkim, którzy w jakiejkolwiek formie zaangażowali się w przyjęcie zwierząt przez nasze schronisko oraz w pomoc w przywróceniu im normalnego życia. Liczymy na to, że już wkrótce wszystkie znajdą nowe domy – dodaje A. Dorsch.

 

W sprawie adopcji Bystrzaków należy kontaktować się z Pilskim Schroniskiem dla Zwierząt    (tel. 500-805-499, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub fb: Pilskie Schronisko dla Zwierząt)

Bystrzaki można wesprzeć:

OTOZ Animals:

https://www.ratujemyzwierzaki.pl/bystre?fbclid=IwAR2pnCXRsrjebDLDlorcBbNLGc24ncJYqK4-TZryLXeUnFeKNCknZKrGDq4

Fundacja Miluszków:

Santander Bank Polska S.A.

34 1090 2590 0000 0001 4286 3507

IBAN: PL34109025900000000142863507

SWIFT: WBKPPLPP

Z dopiskiem: darowizna