Chmiel Duży zwany jest potocznie jeziorem Wojskowym, choć na mapach można znaleźć jeszcze inne nazwy: Kamel Duży, Chmiel Wielki czy Głębokie Wojskowe. Jezioro jest w kształcie trójkąta. Dojazd do tego akwenu jest dogodny od szosy Wałcz-Jastrowie. Niemal na granicy miasta należy skręcić na prawo naprzeciw wjazdu do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu. Przez teren dawnego poligonu wiedzie droga brukowana i polna, którą można dojechać nad samą wodę w miejscu, gdzie znajduje się plaża i kąpielisko. Powierzchnia ogólna jeziora – 24,4 ha, długość 830 metrów, szerokość 520 metrów, szerokość średnia 300 metrów, długość obrzeża 2 450 metrów, maks. głębokość 19,3 metry, średnia 8,6 metrów

Użytkownikiem jeziora jest Polski Związek Wędkarski, a opiekuje się nim koło PZW „Rapa" Wałcz. Dzięki dużym i systematycznym zarybieniom, mimo dość sporej presji wędkarskiej, jezioro jest uznawane za jedno z najbardziej rybnych. Jezioro Chmiel  Duży potrafi dostarczyć niezapomnianych wrażeń wędkarskich. Jak wygląda łowienie? Brzegi jeziora są w miarę dostępne, choć oczywiście zdecydowanie więcej możliwości daje połów w łodzi czy pontonie. Wybieramy się na okonia i rzucamy niewielką gumką na cienkiej żyłce. I nagle mamy zaczep, który po chwili „ożywa" i jedyne, co możemy zrobić, to czekać, aż kończy się żyłka… Tak kończy się najczęściej spotykanie z sumem. Ustawiamy się na lina z których to jezioro słynie. Branie, zacinamy i… mamy wrażenie, że zaczepiliśmy niewielką łódź podwodną. Faktycznie zaś naszą przynętę zjadł kilkunastokilogramowy karp lub amur.
 
Na Jeziorze Wojskowym możemy złowić bowiem praktycznie każdą rybę i w każdej wielkości. Duże szczupaki nie trafiają się co prawda zbyt często, co nie znaczy,  że nie można liczyć na spotkanie z „metrówką". Na pewno warto nastawić się na lina, leszcza czy płoć. Co roku łowione są kapitalne okazy węgorza. Sumy łowione są co prawda najczęściej niewielkich rozmiarów, ale gdyby poświęcić im więcej czasu, a przede wszystkim zastosować odpowiednio mocny sprzęt to wyniki mogłyby nas zaskoczyć.
 
Jezioro Chmiel Duży ma swoją tajemnice. Bardzo prawdopodobne, że znajduje się tu podziemne połączenie jeziora z odległą o około 2 km dawną jednostką wojskową, a obecnie siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowe w Wałczu. Na terenie obecnej PWSZ znajduje się wchodzący w skład umocnień Wału Pomorskiego bunkier, który został przez Niemców zalany wodą. Od czasów II wojny światowej nikt nie był w jego wnętrzu, a próby jego eksploracji uznano za zbyt ryzykowne, ze względu na możliwość zaminowania. Przeprowadzono jednak doświadczenie i do wody w bunkrze wlano silny barwnik. Po jakimś czasie wody jeziora Chmiel Duży zabarwiły się w jednym miejscu na ten sam kolor…
Jezioro Chmiel Duży połączone jest sztucznie przekopanym kanałem z Jeziorem Chmiel Mały. Jezioro to jest zbiornikiem o wydłużonym kształcie oraz słabo rozwiniętej linii brzegowej. Powierzchnia ogólna jeziora 12,54 ha, długość 780 metrów, szerokość 280 metrów, szerokość średnia 170 metrów, długość obrzeża 1 900 metrów max głębokość 10,4 metry, średnia 3,2 metry.
Rybostan jeziora jest tożsamy z Chmiel.
 

 
Autor: Rafał Orlikowski