- przyjazd godzina 14:00 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ul. Chłodna 12
- obiadokolacja
- zapoznanie się z okolicą - wieczorny spacer Wałecką Aleją Gwiazd Sportu.
- spędzenie wieczoru przy dobrej muzyce w Pubie „Warka", Pl. Wolnosci
Zapraszamy turystów do spędzania czasu w urokliwym krajobrazie z historią w tle.
Wałcz jest miastem magicznym i wyjątkowym. Naturalne walory przyrodnicze sprzyjają uprawianiu aktywnych form turystyki. Czyste jeziora obfite w ryby, baza noclegowa, dobrze zorganizowane plaże i wypożyczalnie sprzętu pływającego. To doskonałe miejsce dla wędkarzy oraz miłośników żeglowania, którzy poszukują miejsc jeszcze nieodkrytych i niezadeptanych przez turystów. Na wielbicieli kajakarstwa czekają atrakcyjne szlaki na pobliskich rzekach: Dobrzycy, Piławie czy Rurzycy. Piękne lasy obfitują w niespotykane bogactwo fauny i flory, a czar i magia nieskażonego krajobrazu, są gwarantem udanego odpoczynku
Od najbliższych miast wojewódzkich dzieli nas jedynie:
150 km do Szczecina i 120 km do Poznania
Godziny otwarcia skansenu
15 kwietnia - 15 październikaponiedziałek - nieczynne wtorek - piątek 10.00 - 19.00 sobota - niedziela 11.00 - 19.00 ul. Południowa, tel. 668 834 719 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
- Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej i Ekologicznej „Morzycówka"
- Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich
- Most Kłosowski – jeden z najstarszych mostów wiszących w Polsce
- Wałecka Aleja Gwiazd Sportu
- Muzeum Ziemi Wałeckiej
- Cmentarz wojenny z 1945r.
- Cerkiew prawosławna
- Ateny Wałeckie
- Zegar słoneczny
KAPITAN – Transport i Wynajem Sprzętu Turystycznego
kom. 600 599 678
mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Spływy kajakowe to idealny czas na aktywne spędzenie wolnego czasu Rurzyca – im. Jana Pawła II – długość szlaku: 25km, czas przebycia: 1-3 dni, trudność: łatwa. W 1978r. rzeką tą płynął Karol Wojtyła – w miejscu gdzie biwakował jest pamiątkowa tablica. Bardzo czysta i zielona trasa, przepływająca przez rezerwaty i jeziora.
Park Linowy w Rudnicy jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Ma 1200m długości, 7 tras i łącznie 81 przeszkód o różnym poziomie trudności (m.in. tyrolki, mosty trzylinowe, most birmański, skok indiański i Tarzana, zjazd na trapezie, złośliwe linki). Park jest położony wśród lasów, niecałe 7 km od Wałcza, blisko (2 km) od wsi Kłębowiec, nad uroczą rzeką Dobrzycą.
Otwarcie sezonu
od 30 kwietnia do 3 maja.
otwarte od godz. 10.00.
W maju i czerwcu
park czynny tylko w weekendy (soboty i niedziele)
oraz w drugi długi majowy weekend (Boże Ciało), czyli od 26 do 29 maja.
Od 1 lipca do 31 sierpnia park czynny codziennie od godz. 10.00.
Dzika zagroda to zagroda pokazowa żubrów. Odwiedzający poza oglądaniem mają niepowtarzalną okazję nakarmić „króla lasu" jego przysmakami czyli jabłkami i marchewkami. Gościom przydzielany jest przewodnik, który opowiada o Zagrodzie i jej podopiecznych oraz udziela wszelkich odpowiedzi na nurtujące turystów pytania.
Zapraszamy turystów do spędzania czasu w urokliwym krajobrazie z historią w tle.
Wałcz jest miastem magicznym i wyjątkowym. Naturalne walory przyrodnicze sprzyjają uprawianiu aktywnych form turystyki. Czyste jeziora obfite w ryby, baza noclegowa, dobrze zorganizowane plaże i wypożyczalnie sprzętu pływającego. To doskonałe miejsce dla wędkarzy oraz miłośników żeglowania, którzy poszukują miejsc jeszcze nieodkrytych i niezadeptanych przez turystów. Na wielbicieli kajakarstwa czekają atrakcyjne szlaki na pobliskich rzekach: Dobrzycy, Piławie czy Rurzycy. Piękne lasy obfitują w niespotykane bogactwo fauny i flory, a czar i magia nieskażonego krajobrazu, są gwarantem udanego odpoczynku
Od najbliższych miast wojewódzkich dzieli nas jedynie:
150 km do Szczecina i 120 km do Poznania
" Prawdziwy wędkarz jest w stanie pokonać setki, nawet tysiące kilometrów aby zmierzyć się z rybą swojego życia. Mimo, że oczywiście nikt nie zagwarantuje takiego okazu, jednak już sama nadzieja na spotkanie z rekordowym okazem pcha nas na taką wyprawę. "
Czujesz, że potrzeba ci więcej ruchu i regularnej aktywności fizycznej, ale nie lubisz przesiadywać na siłowni? Niezwykła przyroda podczas spływów kajakowych to rekreacja dla wszystkich, którzy cenią sobie niezależność i wypoczynek na świeżym powietrzu. Pojezierze Wałeckie pełne jest pięknych szlaków kajakowych, które zyskują z każdym rokiem coraz większą popularność. Piękno krajobrazu, czysta woda są najważniejszymi czynnikami zachęcającymi do udziału w spływach kajakowych w naszym regionie.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na nasze rzeki:
Piława - jest długa na prawie 80km, jako jedna z wielu zasila nurt Gwdy od jeziora Komorza do Dobrzycy. Czas spływu to ok. 4-6 dni.
Dobrzyca - jej długość wynosi 60km, przy średniej szerokości 6,5m. Dopływ Piławy, od Machlin do Dobrzycy. Cały szlak Dobrzycy pokonujemy w 3-4 dni. Jest to równie ciekawa, co trudna rzeka.
Rurzyca - im. Jana Pawła II. Rzeka mierzy długość 25 km. Czas spływu 1 dzień. Rozkładając trasę na 2 dni, podziwiać można piękno przyrody, a w wolnych chwilach łowić ryby w którymś z 6 jezior. Dopływ Gwdy od Trzebieszek do Krępska.
Cieszynka - jej długość całkowita wynosi 25km. Od wsi Mielęcin do rzeki Płocicznej. W zatokach rzeki trafiamy na głęboczki sięgające 1,5m. Czas spływu od 1 do 2 dni.
Gwda - jest największą rzeką w regionie, swoim środkowym odcinkiem przepływa przez Pojezierze Wałeckie. Długość rzeki wynosi 145 km. Szlak prowadzi od jeziora Wielimie do Ujścia. Czas spływu 6-7 dni.
Płytnica - dopływ Gwdy od Sypniewa do Płytnicy. Szlak pokonamy w czasie 2-3 dni. Szlak trudny.
Piławka - rozciąga się od jeziora Bytyń do rzeki Dobrzyca. Czas przepłynięcia to 2-3 dni. Szlak uciążliwy.
Głomia - dopływ Gwdy. Szlak prowadzi od jeziora Złotowskiego do Dobrzyca. Czas na spływ 2-3 dni. Szlak uciążliwy.
Dlaczego warto wybrać się na spływ kajakowy?
Coraz więcej z nas poszukuje wytchnienia od miejskiego zgiełku i wybiera turystykę na łonie natury – kajakarstwo doskonale wpisuje się w ten trend! Jeśli lubisz bezpośredni kontakt z naturą i chcesz podziwiać przysiadające na nenufarach ważki, zobaczyć żerujące nad polami dzikie ptactwo czy spotkać gaszące pragnienie nad rzeką sarny, powinieneś czym prędzej łapać za wiosło! Wiele wałeckich rzek przepływa przez tereny będące rezerwatami natury, w których odnaleźć można ciszę i spokój, odpoczywając od wrzawy codziennych spraw.
Jezioro Herta leży w dość głębokiej niecce okolonej zw wszystkich stron lasem liściastym. Królująca tam cisza sprawia, ze można tu dobrze wypocząć. Może właśnie ze względu na tę ciszę akwen ten nazywa się czasem Jeziorem Ech.
Powierzchnia ogólna Radunia Małego wynosi - 8,11 ha długość - 600 m, szerokość maksymalna – 200 m, średnia szerokość – 135 m, długość linii brzegowej – 1470m, maksymalna głębokość - 9,20m, średnia głębokość – 4,5 m
Herta jest zbiornikiem o słabo rozwiniętej linii brzegowej oraz konfiguracji dna, które jest muliste. wody tego akwenu zasilane są okresowo niewielkimi ciekami, maja też okresowe (zwłaszcza po wiosennych opadach) połączenie z Raduniem Dużym. Roślinności wynurzonej jak i zanurzonej jest niewiele. Chcąc dojechać do zbiornika, udajemy się drogą Wałcz – Morzyce, po przebyciu której skręcić trzeba w dukt leśny i przebyć nim jeszcze około kilometra
Jezioro jest typu szczupakowo – linowego. Występują tam: leszcze, liny, szczupak, węgorz, okoń, karaś, płoć oraz pochodzący z zarybień karp. Akwen użytkowany jest przez Polski Związek Wędkarski Koło Wałcz Miasto. Obowiązuje w nim zakaz połowu ryb ze środków pływających.
Autor: Rafał Orlikowski
Kierując się dalej w stronę Dolnego Miasta, napotkamy bardzo urozmaicone dno. Często spotkamy się tu z szczupakiem i okoniem. Cała linia brzegowa od strony wsi Przybkowo jest godna uwagi dla wędkarzy szukających okonia, szczupaka czy sandacza. Ciekawe uskoki dna warto „opukać" gumą.
Najlepszymi porami na drapieżniki są standardowo maj, czerwiec, później jesienne miesiące.
Ciekawostką Zamkowego jest to, że w pełni lata na głęboko chodzący wobler (6-9m) lub mocno obciążonego rippera, prowadzonego na wodzie 12-20m bardzo często uderzają bardzo duże, toniowe szczupaki. Hol metrowej ryby, w samych kąpielówkach i słomianym kapeluszu, przy aplauzie spacerujących promenadą turystów, na długo zapada w pamięci.
Coraz częściej, w ciepłych miesiącach głównie czerwcu, lipcu i sierpniu, spotkamy nad Zamkowym wędkarzy którzy w porze nocnej próbują raczkującej w Polsce metody tj. nocnego spinningu. Potężne branie sandacza lub okonia jedynie przy świetle księżyca pozostaje na długo w pamięci.
Cały sezon letni to domena łowców ryb spokojnego żeru. Bardzo duża ilość kładek umożliwia dobranie się do nieprzebranych stad leszy i płoci. Wędkarze którzy poświęcą klika dni na wstępne nęcenie spotykają się z pięknymi linami i karpiami.
Nocne marki, stosując żywca, trupka, rosówki bądź coraz to skuteczniejszą wątróbkę osiągają wspaniałe efekty w postaci dorodnych (często ponad 1kg) węgorzy. A kiedy postawioną na węgorza przynętę pochwyci nasz największy, podwodny wąsaty rozbójnik- sum, zaczyna się prawdziwa walka. Walka dla której warto nad Zamkowe wracać…
Spółka Wałeckie Ryby na Fali posiada w swojej opiece również dwa inne jeziora leżące już poza granicami administracyjnymi miasta Wałcz, jednak w na tyle niedalekiej odległości, że dojazd do nich nie nastręcza większych problemów.
Pierwszym jeziorem jest położona, w oddalonej o 20km od Wałcza wsi Milogoszcz, 36-cio hektarowa woda która nazwę wzięła od miejscowości- Miłogoszcz Wielka. Jest to typowo linowo-szczupakowe jezioro o głębokości maksymalnej 2,8m, średniej 2m. Z racji na swoją niewielką głębokość wody jeziora są żyzne nie tylko w przybrzeżnym pasie lecz na całej powierzchni zbiornika. Dla łowców drapieżników najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie środka pływającego, gdyż trudno dostępny brzeg i stosunkowo niewielka ilość pomostów ogranicza dostęp do najlepszych szczupakowych miejsc. Szczupak jest tu gatunkiem absolutnie dominującym. W przypadku białorybu pieczę ryby dominującej trzyma lin. Lin który dorasta tu do 3-4kg i 60cm. Dość często trafiają się 1-2kg karasie, dorodne wzdręgi oraz średniej wielkości karpie.
Drugim z jezior jest Busino Duże. Akwen ten jest unikatowy nie tylko ze względu na swoje walory wędkarsko przyrodnicze ale również z racji tego iż znajduje się na terenie 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach. Brzegów zbiornika doglądają więc nie tylko aktualni dzierżawcy lecz również wojskowe służby patrolujące teren poligonu. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedno z najlepiej strzeżonych jezior w Polsce. Zarówno w tym jak i w pozostałych jeziorach dzierżawca w pełni świadomie zrezygnował z gospodarczych odłowów sieciowych, nastawiając się wyłącznie na gospodarkę prowędkarska. Efekty takiej działalności przynoszą wspaniałe rezultaty, czego Busino Duże jest najlepszym przykładem. Nie jest niczym nadzwyczajnym złowić tu kilkadziesiąt szczupaków jednego dnia. Busino Duże ma swoją renomę jako łowisko pięknych okoni i szczupaków właśnie. Jest to przykład zbiornika który zarówno swoim rybostanem, czystością wody, pierwotnością otaczającej go przyrody w której nie widać żadnej ingerencji człowieka pozwala wędkarzowi niejako cofnąć się w czasie.
Dno Busina jest fantastycznie ukształtowane. Różnorodność topograficzna jest tak duża, że można by nią obdzielić kilka innych jezior. Podwodne górki, raz strome, raz wypłaszczone, twarde bądź porośnięte roślinnością, wychodzące na głębokość od sześciu do nawet jednego metra. Dwie małe wyspy po przeciwległych krańcach jeziora. Kilkudziesięciometrowe trzcinowe cyple wbijające się w jezioro oraz gęste ciągnące się setkami metrów trzcinowiska są wręcz rajem dla żyjących tam ryb. Pięknie rozwinięta jest roślinność podwodna w tym moczarka, skupiska rdestnicy, rogatki i rdestu aleosowatego, miejscowo grążele żółte. Wędkarze specjalizujący się w połowach na Businie, w zdecydowanej mierze drapieżników szukają w sposób aktywny korzystając przy tym ze środków pływających. Najpopularniejszymi metodami są tu spinning, trolling, dropshot oraz skuteczny szczególnie latem poping czyli bardzo widowiskowa metoda powierzchniowa. Jezioro jest propozycją dla osób ceniących sobie absoluty spokój oraz bezpośredni kontakt z przyrodą. Nie jest to łatwo dostępna komercyjna woda a raczej ukryta w pięknych lasach, ostoja dzikiej i nieskazitelnej przyrody w coraz bardziej zurbanizowanym świecie.
Autor: Rafał Orlikowski
Autor: Rafał Orlikowski
Jezioro Herta leży w dość głębokiej niecce okolonej zw wszystkich stron lasem liściastym. Królująca tam cisza sprawia, ze można tu dobrze wypocząć. Może właśnie ze względu na tę ciszę akwen ten nazywa się czasem Jeziorem Ech.
Powierzchnia ogólna Radunia Małego wynosi - 8,11 ha długość - 600 m, szerokość maksymalna – 200 m, średnia szerokość – 135 m, długość linii brzegowej – 1470m, maksymalna głębokość - 9,20m, średnia głębokość – 4,5 m
Herta jest zbiornikiem o słabo rozwiniętej linii brzegowej oraz konfiguracji dna, które jest muliste. wody tego akwenu zasilane są okresowo niewielkimi ciekami, maja też okresowe (zwłaszcza po wiosennych opadach) połączenie z Raduniem Dużym. Roślinności wynurzonej jak i zanurzonej jest niewiele. Chcąc dojechać do zbiornika, udajemy się drogą Wałcz – Morzyce, po przebyciu której skręcić trzeba w dukt leśny i przebyć nim jeszcze około kilometra
Jezioro jest typu szczupakowo – linowego. Występują tam: leszcze, liny, szczupak, węgorz, okoń, karaś, płoć oraz pochodzący z zarybień karp. Akwen użytkowany jest przez Polski Związek Wędkarski Koło Wałcz Miasto. Obowiązuje w nim zakaz połowu ryb ze środków pływających.
Autor: Rafał Orlikowski
Kierując się dalej w stronę Dolnego Miasta, napotkamy bardzo urozmaicone dno. Często spotkamy się tu z szczupakiem i okoniem. Cała linia brzegowa od strony wsi Przybkowo jest godna uwagi dla wędkarzy szukających okonia, szczupaka czy sandacza. Ciekawe uskoki dna warto „opukać" gumą.
Najlepszymi porami na drapieżniki są standardowo maj, czerwiec, później jesienne miesiące.
Ciekawostką Zamkowego jest to, że w pełni lata na głęboko chodzący wobler (6-9m) lub mocno obciążonego rippera, prowadzonego na wodzie 12-20m bardzo często uderzają bardzo duże, toniowe szczupaki. Hol metrowej ryby, w samych kąpielówkach i słomianym kapeluszu, przy aplauzie spacerujących promenadą turystów, na długo zapada w pamięci.
Coraz częściej, w ciepłych miesiącach głównie czerwcu, lipcu i sierpniu, spotkamy nad Zamkowym wędkarzy którzy w porze nocnej próbują raczkującej w Polsce metody tj. nocnego spinningu. Potężne branie sandacza lub okonia jedynie przy świetle księżyca pozostaje na długo w pamięci.
Cały sezon letni to domena łowców ryb spokojnego żeru. Bardzo duża ilość kładek umożliwia dobranie się do nieprzebranych stad leszy i płoci. Wędkarze którzy poświęcą klika dni na wstępne nęcenie spotykają się z pięknymi linami i karpiami.
Nocne marki, stosując żywca, trupka, rosówki bądź coraz to skuteczniejszą wątróbkę osiągają wspaniałe efekty w postaci dorodnych (często ponad 1kg) węgorzy. A kiedy postawioną na węgorza przynętę pochwyci nasz największy, podwodny wąsaty rozbójnik- sum, zaczyna się prawdziwa walka. Walka dla której warto nad Zamkowe wracać…
Spółka Wałeckie Ryby na Fali posiada w swojej opiece również dwa inne jeziora leżące już poza granicami administracyjnymi miasta Wałcz, jednak w na tyle niedalekiej odległości, że dojazd do nich nie nastręcza większych problemów.
Pierwszym jeziorem jest położona, w oddalonej o 20km od Wałcza wsi Milogoszcz, 36-cio hektarowa woda która nazwę wzięła od miejscowości- Miłogoszcz Wielka. Jest to typowo linowo-szczupakowe jezioro o głębokości maksymalnej 2,8m, średniej 2m. Z racji na swoją niewielką głębokość wody jeziora są żyzne nie tylko w przybrzeżnym pasie lecz na całej powierzchni zbiornika. Dla łowców drapieżników najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie środka pływającego, gdyż trudno dostępny brzeg i stosunkowo niewielka ilość pomostów ogranicza dostęp do najlepszych szczupakowych miejsc. Szczupak jest tu gatunkiem absolutnie dominującym. W przypadku białorybu pieczę ryby dominującej trzyma lin. Lin który dorasta tu do 3-4kg i 60cm. Dość często trafiają się 1-2kg karasie, dorodne wzdręgi oraz średniej wielkości karpie.
Drugim z jezior jest Busino Duże. Akwen ten jest unikatowy nie tylko ze względu na swoje walory wędkarsko przyrodnicze ale również z racji tego iż znajduje się na terenie 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach. Brzegów zbiornika doglądają więc nie tylko aktualni dzierżawcy lecz również wojskowe służby patrolujące teren poligonu. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedno z najlepiej strzeżonych jezior w Polsce. Zarówno w tym jak i w pozostałych jeziorach dzierżawca w pełni świadomie zrezygnował z gospodarczych odłowów sieciowych, nastawiając się wyłącznie na gospodarkę prowędkarska. Efekty takiej działalności przynoszą wspaniałe rezultaty, czego Busino Duże jest najlepszym przykładem. Nie jest niczym nadzwyczajnym złowić tu kilkadziesiąt szczupaków jednego dnia. Busino Duże ma swoją renomę jako łowisko pięknych okoni i szczupaków właśnie. Jest to przykład zbiornika który zarówno swoim rybostanem, czystością wody, pierwotnością otaczającej go przyrody w której nie widać żadnej ingerencji człowieka pozwala wędkarzowi niejako cofnąć się w czasie.
Dno Busina jest fantastycznie ukształtowane. Różnorodność topograficzna jest tak duża, że można by nią obdzielić kilka innych jezior. Podwodne górki, raz strome, raz wypłaszczone, twarde bądź porośnięte roślinnością, wychodzące na głębokość od sześciu do nawet jednego metra. Dwie małe wyspy po przeciwległych krańcach jeziora. Kilkudziesięciometrowe trzcinowe cyple wbijające się w jezioro oraz gęste ciągnące się setkami metrów trzcinowiska są wręcz rajem dla żyjących tam ryb. Pięknie rozwinięta jest roślinność podwodna w tym moczarka, skupiska rdestnicy, rogatki i rdestu aleosowatego, miejscowo grążele żółte. Wędkarze specjalizujący się w połowach na Businie, w zdecydowanej mierze drapieżników szukają w sposób aktywny korzystając przy tym ze środków pływających. Najpopularniejszymi metodami są tu spinning, trolling, dropshot oraz skuteczny szczególnie latem poping czyli bardzo widowiskowa metoda powierzchniowa. Jezioro jest propozycją dla osób ceniących sobie absoluty spokój oraz bezpośredni kontakt z przyrodą. Nie jest to łatwo dostępna komercyjna woda a raczej ukryta w pięknych lasach, ostoja dzikiej i nieskazitelnej przyrody w coraz bardziej zurbanizowanym świecie.
Autor: Rafał Orlikowski
Autor: Rafał Orlikowski
Nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca jak Pojezierze Wałeckie gdyby od Wałcza zatoczyć koło o promieniu 20 kilometrów, czyli odległość kilkunastominutowej jazdy samochodem to okaże się, że w tym okręgu znajdą się wody, na których możemy łowić każdą metodą. W jeziorach Pojezierza Wałeckiego znajdziemy okazy szczupaka, sandacza, okonia czy suma. W słoneczny dzień możemy dość często zaobserwować przemieszczające się pod samą powierzchnią, nawet w środku miasta ponad 20 kilogramowe amury czy tołpygi.
Rzeki przepływające przez Pojezierze Wałeckie należą do zlewni Gwdy, są legendarne w świecie muszkarzy i pstrągarzy. Dobrzyca, Piława czy Płytnica przyciągały od lat na swoje brzegi amatorów pstrągów i lipieni. To właśnie z Dobrzycy pochodził swojego czasu rekord Polski pstrąga potokowego, którego łowcą był nie kto inny jak Mieczysław Pawlikowski, niezapomniany odtwórca roli Zagłoby w „Panu Wołodyjowskim".
Na Pojezierzu Wałeckim znajdziecie ryby w ilościach stawiających je znacznie powyżej przeciętnej w Polsce.
Miasto Wałcz o powierzchni 37,9 km, leży w centrum rozległego Pojezierza Wałeckiego, w którym doliczyć się można blisko 150 jezior o łącznej powierzchni 6 300 ha. Samo miasto usytuowane jest między dwoma jeziorami: Raduń i Zamkowym. W granicach administracyjnych miast znajdują się mniejsze jeziora: Chmiel Duży, Chmiel Mały, Debrzno, Stadno (tzw. Jezioro Herty) oraz Cegielnia.
Wałcz, jak i cała Ziemia Wałecka, otoczony jest bujnymi, wiekowymi kompleksami leśnymi. Podstawowym gatunkiem lasotwórczym jest sosna. Nad jeziorami spotyka się też zwarte partie lasów bukowych. Inne częściej występujące gatunki drzew to: brzoza, olsza czarna, dąb, świerk, klon, modrzew, jesion. Tutejsze lasy są niezwykle interesujące pod względem przyrodniczym.
Przyrodnicza atrakcyjność, walory krajobrazowe, turystyczne i rekreacyjne Wałcza i jego okolic wynikają z tego, iż całe Pojezierze Wałeckie stanowi obszar krajobrazu chronionego. Okolice Wałcza to wymarzona kraina dla amatorów grzybobrania i miłośników przyrody. Liczne tutejsze jeziora, obfitujące w różne gatunki ryb, pozwolą każdemu wędkarzowi przeżyć niezapomniane emocje, ale też wypocząć w spokojnym i pięknym otoczeniu.
Więc jeśli jesteś miłośnikiem wędkarstwa, uwielbiasz spędzać czas nad wodą i szukasz niezwykłych okazów zapraszamy do Wałcza – mekki wędkarstwa i wędkarzy.