17 lutego 2020 r w WCK odbyła się konferencja prasowa poświęcona organizacji trzydniowych obchodów wydarzenia o randze ogólnopolskiej.

56. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka odbędą się w Wałczu w dniach 16-18 kwietnia 2020 r. W tych dniach nasze miasto będzie gościć wielu przyjezdnych, w tym również olimpijczyków, sportowców, których kariery rozpoczynały się w Wałczu i tych, którzy trenowali w naszym mieście przez całe lata.


Program obejmuje między innymi spotkania młodzieży z olimpijczykami, konferencje, wieczór olimpijski, oficjalną, zgodną z ceremoniałem olimpijskim Inaugurację Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka, spacery śladami polskich olimpijczyków, wizytę w Liceum im. Kazimierza Wielkiego. Muzeum Ziemi Wałeckiej przygotowuje już wystawę poświęconą wałeckim olimpijczykom. Na sobotę zaplanowany jest Bieg Krzyszkowiaka, na który zapisy ruszą już wkrótce, będzie też piknik rodzinny oraz kawiarenka olimpijska.


W organizacji wydarzenia udział biorą: COS OPO Wałcz, Starostwo Powiatowe w Wałczu, Urząd Miasta Wałcz, Muzeum Ziemi Wałeckiej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wałeckie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Młodzi Wałcza a także Szkoła Podstawowa nr 5 im. Polskich Olimpijczyków.


Celem nadrzędnym wydarzenia jest zgromadzenie sportowców z całego kraju w jednym miejscu, by zaszczepić, szczególnie w młodych ludziach ideę olimpizmu. Uprawianie sportu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji jest uniwersalnym prawem każdego człowieka. Olimpizm to łączenie sportu z kulturą i edukacją. Dążenie do stworzenia sposobu życia opartego na radości z wysiłku, wychowawczych wartościach dobrego przykładu i poszanowaniu uniwersalnych podstawowych zasad etycznych: przyjaźni, solidarności i fair play.


Podczas konferencji można było posłuchać wypowiedzi Stanisława Kopcia, wieloletniego organizatora Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka z Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jak również Macieja Żebrowskiego - burmistrza miasta, Bogdana Wankiewicza - starosty wałeckiego oraz Zdzisława Rydera - dyrektora Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu. Na zdjęciach poniżej Stanisław Kopeć prezentuje oryginalną olimpijską pochodnię z IO w Turynie z 2006 r., która zapłonie również w Wałczu podczas Inauguracji CUDO.


Odliczamy dni do 56. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka - szczegóły wydarzenia z dokładną agendą już wkrótce na profilu Miasto Wałcz na Facebooku oraz www.walcz.pl w zakładce Wydarzenia miejskie. Zapraszamy.

Foto i tekst: Wdział Rozwoju i Promocji Miasta