Miasto Bailleul – zaprosiło swoje miasta partnerskie,

w tym oczywiście Wałcz, na wydarzenie sportowe Ravensberg – bieg o długości 10 km, który odbył się w niedzielę 9 lutego 2020 r.

Burmistrz miasta Bailleul – Marc Deneuche i prezes stowarzyszenia organizującego bieg – Christophe Bafcop podjęli siedmioosobową delegację wałczan. Jako organizatorzy zapewnili uczestnikom zakwaterowanie i wyżywienie. Transport był jedynym kosztem, który częściowo ponieśli nasi sportowcy, Burmistrz Miasta Wałcz – Maciej Żebrowski – ustalił kwotę dofinansowania ze środków miejskich w wysokości 2 000 zł.

Wyścig Ravensberg jest uznawany na poziomie krajowym, ponieważ został nagrodzony w 2016 i 2018 roku, a w roku bieżącym zaczął funkcjonować jako narodowa marka francuskiej federacji sportowej. Udział w biegu biorą zarówno sportowcy wysokiego szczebla, którzy chcą zakwalifikować się do francuskich mistrzostw lekkoatletycznych, ale również amatorzy. W roku 2019 w biegu w Bailleul wzięło udział ponad 2 300 uczestników, w tym roku było ich o 300 więcej, czekała również dodatkowa atrakcja – odkrywanie nowego, nieoznakowanego toru.

Jak mówi Andrzej Stec – uczestnik biegu – Wyjazd do Bailleul był świetny. Atmosfera kapitalna. Bardzo dobre przyjęcie przez tamtejszy Klub Przyjaźni. Zapewniona została opieka organizacyjna z ich strony. Sam bieg trudny, ale bardzo satysfakcjonujący. Liczne, długie podbiegi, otwarte przestrzenie i bardzo silny wiatr. Prawie 2600 uczestników. Polecam się na przyszłość. Dziękuję i pozdrawiam.

W relacji Darka Hofmana - Uczestnicy wyjazdu bardzo dziękują za zorganizowanie wyjazdu. Zostaliśmy przyjęci bardzo miło i serdecznie. Wyjechaliśmy o 3 w nocy z czwartku na piątek, dojechaliśmy około 18 w piątek. Podróż długa, ale szybko minęła. Miło było poznać nowe osoby z miast partnerskich, a także ponownie zobaczyć tych wszystkich, którzy byli także w roku ubiegłym. W sobotę po śniadaniu wszyscy biegacze zostali zaproszeni na wycieczkę do miasta Lille. Tam spędziliśmy prawie cały dzień. Wieczorem odbyło się oficjalne powitanie wszystkich uczestników w merostwie Bailleul. Przemawiał mer Bailleul oraz dyrektor biegu. Po przemowach odbył się drobny poczęstunek. W niedzielę o 10.00 odbył się start biegu na 10 km, startowało ponad 2600 uczestników. Pogoda do biegania była dobra, we znaki dał się bardzo silny wiatr. Naszemu biegaczowi udało się zdobyć puchar dla najszybszego zawodnika z miast partnerskich, osiągnął  czas 39 min. 34 s. Po biegu zostaliśmy zaproszeni do restauracji na wspólny obiad biegaczy z miast partnerskich oraz innych zaproszonych gości. Po nim udaliśmy się w drogę powrotną.

Podobny bieg dla naszych aktywnych biegaczy odbywa się co roku również w Werne, niemieckim mieście partnerskim Wałcza. 

 

Tekst: Wydział Rozwoju i Promocji Miasta