W dniach 6-7. kwietnia 2019 roku w hali sportowej COS Wałcz odbył się XXIII Puchar Karate W.S.I. Poland w międzynarodowej obsadzie oraz Szkolenie Krajowe Karate W.S.I.

W dwudniowej imprezie wzięło udział 250 zawodniczek i zawodników z Japonii, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Polski (Debrzno, Więcbork, Piła, Szwecja, Wałcz, Człopa, Wieleń, Trzcianka, Czarnków, Wałcz). Najliczniejsza ekipa gospodarzy turnieju została podzielona na reprezentację miasta i reprezentację Gminy Wałcz. Imprezę zorganizował Klub Karate Tradycyjnego w Wałczu, Urząd Miasta w Wałczu oraz związek sportowy W.S.I. Poland. Udział w zawodach i szkoleniu reprezentacji KKT Wałcz był możliwy dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Wałczu.


Sobota rozpoczęła się od zajęć treningowych Szkolenia Krajowego Karate W.S.I. Zajęcia z grupą 9-7 Kyu prowadziła Sensei Karolina Pytel-Ruta /5 Dan/, a trening z grupą 6-1 Kyu + Dan przeprowadził Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/. Oba treningi zostały poświęcone zagadnieniu kumite, które rozwijano przez 1,5 godziny. Treningowi sprzyjała wysoka temperatura w hali sportowej, która oscylowała w granicach 26 stopni Celsjusza. Niestety, podczas turnieju przy szczelnie wypełnionej widowni było to już znacznym utrudnieniem. Eliminacje odbyły się na 3 planszach. Sędziowało je 27 członków Komisji Sędziowskiej związku sportowego W.S.I. Poland. Przebiegały bardzo sprawnie. Wszystkie z 40-stu konkurencji miały pełną obsadę, a większość z nich była mocno obsadzona i startowało w nich po 20 i więcej osób. Przed najtrudniejszym zadaniem stanęli posiadacze białych pasów, którzy startowali w zawodach po raz pierwszy lub po raz drugi i wielkość imprezy trochę ich przerosła. W miarę upływu czasu i rywalizacji coraz starszych grup wiekowych o wyższym stopniu zaawansowania pojedynki stawały się coraz ciekawsze. Zebrani w hali COS-u widzowie raz po raz nagradzali znakomite pojedynki brawami, a było co oklaskiwać. Na starcie turnieju udało się zgromadzić sporo dorosłych. Od kilku lat liderzy tej organizacji starają się zachęcić dorosłych do amatorskiego uprawiania karate oraz brania udziału we współzawodnictwie z zakresu sportu powszechnego. Po raz pierwszy od dłuższego czasu rozegrano na zawodach w Wałczu osobne konkurencje dla brązowych i dla czarnych pasów. Warto w tym miejscu zauważyć, że w W.S.I. Poland pojawia się coraz więcej zaawansowanych zawodniczek i zawodników. Wieczorem do uczestników imprezy dołączył gość specjalny z Japonii - Sensei Masaya Kohama /9 Dan/ - Kancho ISSKA, który dojechał do Wałcza z Hamburga, gdzie prowadził szkolenie.


Niedzielny poranek przywitał wszystkich pięknym słońcem. Hala sportowa wypełniła się po brzegi. Tylu uczestników szkolenia po raz ostatni w Wałczu zanotowano w 2008 roku na treningach z Hiroshi Shirai. Pierwszy trening dla grupy 9-7 kyu i pierwsze zaskoczenie. Kohama Sensei błyskawicznie nawiązuje kontakt z dziećmi, żartuje i śmieje się z nimi, a jednocześnie naucza i prezentuje kolejne kata z grupy Heian. Chwali zaangażowanie najmłodszych i zachęca do podejmowania kolejnych prób. W przerwie pomiędzy treningami chętnie pozuje do zdjęć grupowych i sam robi zdjęcia. Jest ciekawy Polski, naszych przepisów sędziowskich, sposobu rozgrywania rywalizacji oraz metod szkoleniowych. Dzieciom podpisuje mnóstwo plakatów, kaligrafując swoje imię i nazwisko. Potem podpisuje karton budopasów… Niestety, nie było czasu na inne aktywności, chociażby na pokazanie gościowi Wałcza. W praktyce jego pobyt ograniczył się COS-u i spaceru na wiszący most. Może następnym razem uda się zaaranżować zwiedzanie miasta i okolic…
Podczas treningu grupy starszej 6-1 Kyu + Dan Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/ zaprezentował mistrzowi kandydatów na stopnie mistrzowskie, którzy stanęli w pierwszym szeregu. Podczas treningu przećwiczono kata kihon oraz kata Kanku-dai, Enpi, Hangetsu, Bassai-sho, Sochin. Kohama Sensei zaprezentował elementy bunkai tych kata, w których było wiele dźwigni, rzutów, podcięć oraz wytrąceń z równowagi. Zwracał także uwagę na działanie sił w poszczególnych technikach, znaczeniu presji w pozycjach oraz prawidłowe wykonywanie blokowania poprzez zmianę ukierunkowania ataku przeciwnika. W zajęciach wspomagał go Sensei Artur Krzyżanowski /8 Dan/. Po treningu Sensei pochwalił niebieskie pasy za ich zaangażowanie oraz w rozmowie z Sensei Zbigniem Rutą /6 Dan/ zaproponował, aby do egzaminowanej grupy dołączyć jeszcze jednego zawodnika, który jego zdaniem wyróżniał się podczas zajęć, szczególnie w kata Sochin. Był nim Maciej Świstun /2 Dan/. W taki oto sposób do egzaminu, który odbył się po treningu i który zawierał kihon, kata i kumite według wymagań W.S.I. Poland przystąpiło 4 kandydatów. Wszyscy otrzymali promocję: Sensei Krzysztof Gwizdała /4 Dan/, Ewelina Krzyżanowska /3 Dan/, Weronika Gwizdała /3 Dan/, Maciej Świstun /3 Dan/ oraz Oskar Michorek /2 Dan/. Zaraz po egzaminie Sensei Masaya Kohama /9 Dan/ przystąpił do kaligrafowania dyplomów mistrzowskich, które wręczył promowanym osobom podczas finałów turnieju.


Finały rozpoczęły się o godz. 15.00 uroczystym wejściem sędziów. Po odegraniu hejnałów spiker zawodów przedstawił kluby biorące udział w turnieju. Publiczność szczególnie ciepło przyjęła uczestników turnieju zza granicy, którzy do Wałcza odbyli długą, wielogodzinną drogę samochodami. W dalszej kolejności przywitano gości specjalnych turnieju Wiceburmistrza Wałcza Pana Adama Biernackiego, Panią Elżbietę Kowalską, Dyrektora MOSiR Wałcz, Kancho Masaya Kohamę oraz towarzyszącego mu Sensei Artura Krzyżanowskiego z Konina. Ceremoniał sędziowski przeprowadziła Sensei Karolina Pytel-Ruta, sędzia główny turnieju. Po zakończeniu części oficjalnej przystąpiono do rozgrywania finałowych pojedynków. Mistrz z zainteresowaniem przyglądał się zawodom, od czasu do czasu fotografując pojedynki lub nagrywając filmiki. Kiedy na tatami pojawili się zawodnicy z brązowymi i czarnymi pasami, wziął krzesło i usiadł tuż przy tatami, rejestrując toczące się pojedynki. Wśród brązowych pasów pochwalił kumite Julii Świstun /3 Kyu/ z Wałcza oraz Konrada Sylwestrzaka /1 Kyu/ z Debrzna. Oboje zdobyli w chwilę później po dwa pierwsze miejsca – w kata i kumite. Bardzo wysoki poziom miała rywalizacja w kata czarnych pasów, którą zwyciężył Maciej Świstun /3 Dan/. Dobry poziom miało także kata kobiet. Tu tryumfowała Weronika Gwizdała /3 Dan/. Oboje również zdobyli pierwsze miejsca w kata i kumite. W tej ostatniej konkurencji było, niestety, trochę słabiej, co wynikało z niepotrzebnych emocji, które zaburzały podejmowanie prawidłowego działania oraz wybór prawidłowej strategii. Podczas finałów, specjalnie dla naszego gościa, zorganizowano pokazy karate. Drużyna kata w składzie Maciej Świstun /3 Dan/, Michał Sulik /1 Dan/, Maciej Leszczyk /1 Dan/ i Adam Ślipek /1 Dan/ zademonstrowała kata Heian Godan wraz z bunkai. Sensei Karolina Pytel-Ruta /5 Dan/ zaprezentowała kata Goju-shiho-sho, w którym zdobyła przed laty tytuł Mistrzyni Polski, a Sensei Krzysztof Gwizdała /4 Dan/ zademonstrował efektowane tameshiwari rozbijanie łokciem 11 betonowych bloczków.


Po zakończeniu finałów turnieju przystąpiono do dekoracji zwycięzców poszczególnych konkurencji. Piękne medale i puchary zakupione ze środków Urzędu Miasta w Wałczu wręczali Wiceburmistrz Pan Adam Biernacki oraz Sensei Masaya Kohama. Najlepiej z Klubu Karate Tradycyjnego w Wałczu zaprezentowali się zawodniczki i zawodnicy, którzy dwukrotnie zdobywali I m-ce w swojej kategorii wiekowej oraz kategorii zaawansowania: Marta Szwerkolt, Julia Świstun, Maciej Świstun oraz Weronika Gwizdała, reprezentująca Gminę Wałcz. Ponadto pierwsze miejsca zdobyli: Oliwia Turkiel, Hubert Romanowski, Kasia Marcinkowska, Mariusz Kuśnierczak, Agata Ślipek, Kinga Siedlecka, Jakub Adamcewicz oraz Filip Łukasik, reprezentujący Gminę Wałcz. Łącznie zawodnicy KKT Wałcz reprezentujący miasto zdobyli 50 medali (13 złotych, 10 srebrnych i 27 brązowych) zaś reprezentujący Gminę Wałcz - 7 medali (3 złote i 4 brązowe).


Turniej zakończyły tradycyjne zdjęcia poszczególnych ekip z trofeami sportowymi.

Organizatorzy dziękują wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację i przeprowadzenie turnieju.

Arigato gozai mashita – Oss!


Źródło/tekst: Sensei Zbigniew Ruta, Klub Karate Tradycyjnego w Wałczu
Zdjęcia: Bartosz Ćmiel