III Wałecki Bieg i Marsz 2 Skarpet – to cykliczne przedsięwzięcie sportowo – rekreacyjne zainicjowane przez Stowarzyszenie „ Przyjazny Dom" i Środowiskowy Dom Samopomocy w Wałczu. Impreza biegowo – chodziarska jest realizowana w ramach corocznych obchodów Dnia Osób z Zespołem Downa który przypada w pierwszy dzień wiosny 21 marca. Konwencja biegu jest tak przygotowana by uczestnicy  swoim strojem: dwie nieparzyste, kolorowe skarpety akcentowali światowe święto Osób z Zespołem Downa. Ilość miejsc startowych: 321  także nawiązywała do idei święta: 21 marzec i genotypu Osób z Zespołem Downa: dodatkowy 3 chromosom przy 21 parze chromosomów.


W południe 24 marca na  Wałeckiej Alei Gwiazd Sportu  zgromadziła się blisko 340 osobowa grupa sympatyków i uczestników biegu i marszu, by swoja obecnością i zaangażowaniem w imprezę poprzeć Osoby z Niepełnosprawnością. Po raz kolejny sprawdziła się maksyma, że sport jednoczy: sprawni i osoby z Niepełnosprawnością biegli i maszerowali razem.
W ramach przedsięwzięcia odbył się także konkurs na najbardziej kreatywną i niedopasowaną parę skarpet, którego zwycięzcą został Daniel Śliwiński. Zorganizowano też loterię fantową pn.  „Szczęśliwa Skarpeta". Wszyscy startujący w "III Wałeckim Biegu i Marszu 2 Skarpet"otrzymali medale uczestnictwa, ciepły posiłek oraz pamiątkowe buttony.