sportowe spodsumowanie roku 2017 - zdjęcie artykułu

7 lutego br. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyło się spotkanie, podczas którego, Burmistrz Miasta Wałcz podziękowała przedstawicielom klubów sportowych za osiągnięte wyniki sportowe w roku 2017.


Podsumowując miniony rok należy zaznaczyć , że Miasto Wałcz aktywnie współpracuje z 15  stowarzyszeniami i klubami sportowymi, w których trenuje ponad 1000 zawodników,  w ponad 11 dyscyplinach sportowych. 

W roku 2017 Gmina Miejska Wałcz wsparła finansowo w ramach udzielonych  kluby sportowe na łączną kwotę 279 000 zł.


Współpraca finansowa z klubami sportowymi to nie tylko dofinansowanie ich działalności sportowej w ramach udzielanych dotacji, ale także wsparcie finansowe i organizacyjne zawodów sportowych czy imprez, w których zawodnicy klubowi biorą udział.

W roku 2017 r. w ramach dofinansowania klubów sportowych na zakup nagród, sfinansowania przejazdów itp. Gmina Miejska Wałcz wydatkowała ponad 25 000 zł. W ramach współpracy finansowej Burmistrz Miasta Wałcz corocznie wspiera zawodników wałeckich klubów sportowych osiągających wysokie wyniki sportowe stypendiami sportowymi. W roku 2017 przyznano 18 stypendiów sportowych na łączną kwotę 49 800 zł.

W ramach współpracy pozafinansowej Miasto wspiera także kluby sportowe i stowarzyszenia  poprzez przygotowanie oraz utrzymanie na wysokim poziomie  obiektów sportowych  na których kluby  trenują. W roku 2017 udało się częściowo wyremontować pomieszczenia na stadionie miejskim , co zwiększyło komfort ich użytkowania.

Zaangażowanie samorządu we wspierania funkcjonowania klubów i stowarzyszeń sportowych ma swoje odzwierciedlenie w wynikach sportowych i osiągnięciach na arenie krajowej i międzynarodowej.

Zgodnie z Komunikatem Instytutu Sportu Nr 10/201 z dnia 26.01.2018 r. - Wyniki Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży miasto Wałcz zajmuje 73 miejsce             z ilością 371,15 pkt, powiat wałecki 94 miejsce co świadczy o tym, że rok 2017 obfitował w wiele ważnych sukcesów sportowych, na które złożyły się wyniki sportowe poszczególnych klubów sportowych.

Do najważniejszych sukcesów sportowych należy zaliczyć:

- Brązowy medal mistrzostw Świata Juniorów  dla Patryka Kowalskiego podopiecznego WTS „Orzeł" w  konkurencji C-4 na 500m oraz  Brązowy medal mistrzostw Europy podopiecznego WTS „Orzeł" w  tej samej konkurencji.   Dzięki właśnie takim wynikom wałecki kajakarz znalazł się w gronie 100 najbardziej perspektywicznych polskich sportowców. Zawodnik WTS ORZEŁ Wałcz został objęty nowym programem „team100". Program powstał z inicjatywy Ministra Sportu i Turystyki oraz dzięki Fundatorom Polskiej Fundacji Narodowej we współpracy z Instytutem Sportu.

- Miłosz Polaczek – I miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów 
- Noel Czepe – I miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów
 - Krystian Krzyżanowski – II miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów
 - Hubert Pora - II miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów
 - Julia Sulik – I miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików
 - Zuzanna Lesner – II miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów
 - Agnieszka Cybulska – I miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów
 - Julia Szuber – I miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów
 - Julianna Wójcik – I miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów
 - Paulina Żydowiec – I miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów
 - Anna Góralska – I miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski IX miejsce na Mistrzostwach Europy Seniorów
 - Zawodniczki UKS SP Orzeł 2010  - brązowe medalistki Mistrzostw Polski Juniorów.
 - Wojciech Gawęda zawodnik KS ŻAK"  zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski U16.

W spotkaniu uczestniczyli także sportowcy seniorzy – którzy są przykładem zaangażowania i wytrwałości i dowodem na to, że sport to miłość na całe życie. Burmistrz Miasta podziękowała :

- Pani Teresie Piwowarskiej lekkoatletce,  wielokrotnej medalistce która w Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters zdobyła 3 Złote Medale; w pchnięciu kulą- 9,29 m, rzucie młotem - 25,30m, rzucie ciężarkiem - 10,30.

 -Panu Antoniemu Kargolowi  i  Panu Tadeuszowi Lasce, wielokrotnym medalistom mistrzostw Polski , Europy i świata, którzy 9 września 2017 r. w Zielonej Górze podczas  XII Międzynarodowego Mityngu Weteranów w Lekkiej Atletyce zwyciężyli w swoich konkurencjach poprawiając rekordy Polski. Tadeusz Laska w rzucie dyskiem osiągnął wynik w kat. 70+ -45,75 m  a Antoni Kargol w kat. 80+ rzucił ciężarkiem na  odległość 17,76 m.

 - Panu Ireneuszowi Marcinkowskiemu i Panu Markowi Marcinkowskiemu, złotym medalistom XX Mistrzostw Polski Masters w Kajakarstwie oraz

 - Panu Maciejowi Żebrowskiemu i Panu Pawłowi Żebrowskiemu, którzy w roku 2017 zostali wicemistrzami Polski w kategorii jachtów klasy FD.

Była to także okazja do wręczenia kółek olimpijskich dla zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego Ateny oraz Klubu Sportowego Korona. Odznaki te oznaczają wytrwałość , ciężką pracę a na koniec sukces w wygrywanych zawodach. Odznaki otrzymali:

1.      Wiktoria Górecka
2.      Barbara Jęchorek
3.      Ewelina Lefik
4.      Dominika Majchrzyk
5.      Małgorzata Stasiak

zawodniczki UKS „Ateny", które otrzymały drugie kółko olimpijskie.

1. Grzegorz ŻMUDA
2. JAKUB Rura
3. Hubert Adrych
4. Aleksandra Kucybała
5. Dominika Pogrzebska
6. Inez Jóźwiak
7. Anna Bezhubka

zawodnicy Klubu Sportowego „KORONA".

Kółka olimpijskie wręczył Pan Stanisław Kopeć Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej.

Dziękując za osiągnięte wyniki Pani Burmistrz podziękowała Prezesom  klubów sportowych i kadrze szkoleniowej życząc dalszych sukcesów, efektywnej współpracy
i realizacji wszystkich ambitnych planów oraz niesłabnącego entuzjazmu do działania.