11 sierpnia 2021 r. w samo południe mieszkańcy Wałcza zebrali się na pl. Wolności, by powitać powracających z Igrzysk Olimpijskich w Tokio wałeckich sportowców.

 

Wydarzenie zorganizował Urząd Miasta Wałcz oraz Starostwo Powiatowe w Wałczu. Sportowców przywitał tłum kibiców, dumnych z osiągnięć młodych, wybitnych mieszkańców miasta.

 

Starosta wałecki – Bogdan Wankiewicz oraz burmistrz miasta – Maciej Żebrowski wręczyli olimpijczykom kwiaty, gratulując im sukcesów i dziękując za ich wysiłek, walkę, emocje, ciężką pracę. Podkreślano, że kolejny raz udowodnili, że ich postawa, determinacja w podążaniu do celu są godne naśladowania.

 

Igrzyska rok później

Rok 2020 miał być wyjątkowym czasem dla polskich sportowców oraz kibiców, pełnym emocji i niezapomnianych wrażeń. Niestety, pandemia koronawirusa pokrzyżowała wszelkie sportowe plany. Należało je odłożyć na kolejny rok. Doczekaliśmy się jednak czasu, w którym Igrzyska Olimpijskie w Tokio mogły się odbyć, na szczęście z udziałem wałeckich wybitnych sportowców.

 

Kto reprezentował miasto podczas Igrzysk?

Karolina Naja, Wiktor Głazunow, Tomasz Barniak, Olga Michałkiewicz, Katarzyna Boruch, Justyna Iskrzycka, Katarzyna Kołodziejczyk, Michał Kubiak – te nazwiska każdemu mieszkańcowi miasta są doskonale znane. Nie wszyscy pochodzą z Wałcza, jednak wszyscy w Wałczu szlifowali umiejętności i formę, silnie łącząc się z miastem i współtworząc jego sportową historię.

Podczas powitalnego spotkania mieszkańcy poznali Karolinę Naję, Michała Kubiaka, Olgę Michałkiewicz oraz Katarzynę Boruch. Sportowcy złożyli podpisy na pamiątkowej tablicy i… wiele autografów! Każdy miał też szansę na zdjęcie ze swoim mistrzem.

 

Po spotkaniu pod wałeckim ratuszem odbyło się bardziej kameralne już spotkanie w tzw. Atenach Wałeckich, inaczej Szkole Mistrzostwa Sportowego, z którą większość sportowców związała się na wiele lat, szlifując formę przed mistrzostwami czy igrzyskami.

 

Podczas tego spotkania Maciej Żebrowski mianował Karolinę Naję i Michała Kubiaka rezydentami wałeckiego sportu. Przyjrzyjmy się ich sylwetkom bliżej.

Karolina Naja (ur. 5 lutego 1990 r. w Tychach) – kajakarka, absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wałczu. Karolina w Tokio wywalczyła srebrny medal z Anną Puławską w konkurencji K2 500 m. Potem jeszcze wraz z Justyną Iskrzycką i Heleną Wiśniewską zdobyły brąz na tym samym dystansie. W 2012 roku w Londynie i w 2016 w Rio de Janero sięgnęła po brąz w dwójce z Beatą Mikołajczyk (teraz Rosolską). Żadna inna polska kajakarka nie może pochwalić się takim dorobkiem.

Poza igrzyskami Karolina zdobyła - 12 medali mistrzostw świata (1 złoty, 5 srebrnych, 6 brązowych),

- 2 medale brązowe igrzysk europejskich,

- 10 medali mistrzostw Europy (4 złote, 5 srebrnych, 1 brązowy).

Obecnie reprezentuje KS Posnania, mieszka w Wałczu.

 

Michał Kubiak  (ur. 23 lutego 1988 w Wałczu) – siatkarz grający na pozycji przyjmującego, reprezentant i kapitan reprezentacji Polski. Przed występami w Tokio był już olimpijczykiem z Londynu 2012 i Rio de Janeiro 2016, gdzie wspólnie z kolegami z reprezentacji zajęli dwukrotnie 5. miejsce. Złoty medalista z Mistrzostw Świata 2014 i 2018. Dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Europy 2011 i 2019. Zdobył też dwa srebrne medale 2011, 2019 i brązowy 2015 w Pucharze Świata. W Lidze Światowej zdobył złoty medal 2012 i brązowy medal 2011. W Lidze Narodów zdobył brązowy medal 2019. Oprócz sukcesów na hali grał również w okresie juniorskim w siatkówkę plażową. Wraz ze Zbigniewem Bartmanem zajął 1. miejsce w mistrzostwach Europy oraz 2. pozycję w mistrzostwach świata U-18. Wychowanek UKS Liliput Wałcz gdzie stawiał swoje pierwsze kroki pod okiem ojca i trenera Jarosława Kubiaka, dalej karierę kontynuował w Jokerze Piła, PZU AZS Olsztyn, Volley Padwa, AZS Politechnika Warszawska, Jastrzębskim Węglu, Halkbank Ankara, obecnie gra w japońskim Panasonic Panthers. Mieszka w Dolaszewie pod Piłą.

 

Naszym sportowcom życzymy zdrowia, sił i wytrwałości w realizacji postawionych przed sobą celów, kolejnych udanych startów i dalszych sportowych sukcesów. Nie zapominajmy jednak nigdy o tym, że olimpijskie credo brzmi „najważniejsze w Igrzyskach Olimpijskich jest nie zwycięstwo, a udział, podobnie jak w życiu nie jest najważniejszy triumf, ale walka. Nie samo zwycięstwo jest istotne, lecz sprawiedliwa rywalizacja”. Dziękujemy, że tworzycie wspaniałą, wałecką Olimpijską Rodzinę, przynosząc miastu tyle radości i dumy.

 

Dziękujemy.

 

#wałczmiastemsportu

 

Źródło informacji: RiPM, fot. Mateusz Wysocki