W dniach 29-30 maja 2021 roku w hali sportowej SP-1 w Czarnkowie odbył się XXVII Puchar Karate W.S.I. Poland.

Organizatorem turnieju był Klub Karate Shotokan w Czarnkowie przy współudziale finansowym Gminy Miasta Czarnków oraz Powiatu Czarnkowsko-Trzcineckiego. W imprezie wzięło udział 153 zawodników z 8 klubów (Debrzno, Więcbork, Szwecja, Wałcz, Człopa, Wieleń, Trzcianka, Czarnków) z terenu województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Turniej rozegrano we wszystkich kategoriach wiekowych i na wszystkich poziomach zaawansowania. Z 40 zaplanowanych konkurencji udało się przeprowadzić 38, w których najliczniej obsadzona była kategoria brązowych pasów (3-1 Kyu).


Eliminacje odbyły się na 3 tatami. Zawodników podzielono na grupy tak, aby zminimalizować możliwości wzajemnego kontaktu. Jedna z grup rywalizowała w hali zaś druga w auli szkoły. Eliminacje w grupach stopni 9-7 kyu oraz 6-4 kyu przebiegły bardzo sprawnie. Duża w tym zasługa Komisji Sędziowskiej, która pracowała pod kierunkiem Sensei Karoliny Pytel-Ruta, Sędziego Głównego turnieju. Niestety, kiedy nadeszła pora na brązowe pasy 3-1 Kyu, eliminacje znacznie się wydłużyły. Stało się tak za sprawą bardzo wyrównanych pojedynków, z których wiele kończyło się remisem. Dogrywki czy nawet wskazania sędziowskie (Hantei) zabierały kolejne kwadranse. Trzeba przyznać, że sędziowie wykonali kawał dobrej roboty. A na szczególne słowa uznania zasługują Sędziowie Pomocniczy (klasa C), którzy walnie przyczynili się do sprawnego ukończenia eliminacji.


Niedzielne finały odbyły się zgodnie z tradycja World Shotokan Institute – Poland. O godz. 14.00 zawodniczki i zawodnicy klubów uczestniczących w zawodach ustawili się klubami i przy dźwiękach hejnału oraz oklaskach do hali zawodów weszli sędziowie. Spiker przedstawił wszystkich sędziów oraz powitał kluby biorące udział w zawodach. Następnie Przewodnicząca Komisji Sędziowskiej poprowadziła ceremoniał sędziowski.


Finały turnieju zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Czarnków Pan Bolesław Chwarścianek oraz jako przedstawicielka Starosty Czarnkowsko – Trzcianeckiego Pani Anna Bielejewska-Bugajewska. Ponadto w charakterze gospodarza imprezy wystąpił Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Pan Krzysztof Maćkowiak oraz Wiceprezes Klubu Karate Shotokan w Czarnkowie Pan Norbert Jur.


Finały przeprowadzono na dwóch tatami. Białe pasy, które ze względu na pandemię ominęła możliwość startu w Mikołajkowym Turnieju Kata, które są zawodami pierwszego kroku, bardzo przeżywały swój pierwszy start w „dorosłym turnieju”. Wśród białych pasów wyróżniła się Kaja Krzemieniec z Debrzna, oraz Roksana Kilian z Trzcianki, które zdobyły złoty medal zarówno w kata jak i w kumite. Trema i emocje były także udziałem żółtych i pomarańczowych pasów. Ci, którym udało się je opanować, wchodzili na najwyższy stopień podium. Niestety, na poziomie sportowym odcisnęły swoje piętno przerwy treningowe spowodowane obostrzeniami wynikającymi z zagrożenie wirusem Sars-Cov-2.


Znacznie lepiej wypadły zielone i niebieskie pasy, wśród których podczas pojedynków finałowych można było obejrzeć wiele pojedynków i demonstracji kata stojących na dobrym poziomie. W tej grupie stopni wyróżnili się Rafał Mazurkiewicz z Czarnkowa i Aleksandra Niewulska z Wałcza – zdobywcy 2 złotych medali w kata i w kumite.


Inaczej rzecz się miała w grupie brązowych pasów, w której byliśmy świadkami niecodziennych pojedynków. W kata zawodniczki i zawodnicy demonstrowali bardzo zróżnicowany repertuar od Bassai-dai, Kanku-dai, Jion aż do Kanku-sho, Goju-shiho-sho i Sochin. Co najważniejsze poziom prezentowanych kata był bardzo dobry. Tak naprawdę była to dopiero zapowiedź tego, co nastąpiło w konkurencji kumite. Pojedynki w jiyu-ippon-kumite stały na najwyższym w historii W.S.I. Poland. Wielka szkoda, że w walce półfinałowej spotkały się Julia Świstun z Wałcza z Darią Sylwestrzak z Debrzno. Pojedynek zakończony remisem i rozstrzygnięty dopiero w dogrywce mógłby być ozdobą finału w każdym turnieju. Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/ stwierdził, że to najlepszy pojedynek z kumite kobiet, jaki dany mu było oglądać od co najmniej 10 lat… Obie dziewczyny odebrały zasłużone oklaski. Także drugi półfinał, w którym Kinga Siedlecka z Wałcza walczyła z Wiktorią Młynarczyk z Trzcianki stał na bardzo dobrym poziomie, a o zwycięstwie decydowała dogrywka.


Wśród chłopców bezkonkurencyjny był Mikołaj Piątek, który w finale brawurowo wykonał kata Jion, pewnie zwyciężając z przewagą 0,8 pkt. nad drugim zawodnikiem. W półfinale spore emocje wywołała walka pomiędzy Grzegorzem Lenczewskim z Wałcza a Remigiuszem Skrzyńskim z Debrzna również zakończona dogrywką. Wiele z punktów z tej walce zdobytych zostało atakiem, co w jiyu-ippon-kumite jest niezwykle trudne. W drugiej walce półfinałowej pewnie zwyciężył Mikołaj Piątek z Wałcza pokonując Wiktora Młynarczyka z Trzcianki.


Ostatecznie wśród brązowych pasów bohaterami turnieju zostali Julia Świstun i Mikołaj Piątek. Oboje zdobyli po 2 złote medale zarówno w kata jak i w kumite indywidualnym.
Warto przy tym zauważyć, że ich sukces nie jest przypadkowy. Oboje ciężko pracują, przygotowując się do egzaminu na stopień mistrzowski, który odbędzie się pod koniec czerwca br.


W grupie czarnych pasów odbyły się tylko konkurencje dla mężczyzn. Tutaj wart odnotowania był stosunkowo wysoki poziom kata. Wszyscy finaliści zaprezentowali bardzo dobry poziom umiejętności. Zarówno Michał Śmist z Wałcza jak i Krzysztof Lasota z Wałcza zaprezentowali dużo lepsze wykonanie kata Enpi niż w poprzednich zawodach. Widać, że pracują nad tym kata przygotowując się do egzaminów na 2 Dan. Konrad Sylwestrzak wykonał w finale kata Goju-shiho-sho. Kata zrobione było mocno i dobrze technicznie. Niestety, dało się zauważyć jeszcze pewne niedociągnięcia, a co najważniejsze problem z powrotem na miejsce (embusen). Maciej Świstun w finale wykonał niezwykle mocno kata Sochin, które znalazło największe uznanie w oczach sędziów i zostało wysoko ocenione. Maciej w turnieju zdobył pierwsze miejsce w kata i w kumite.


W nieoficjalnej drużynowej klasyfikacji turnieju pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja Klubu Karate Shotokan w Czarnkowie, której zawodniczki i zawodnicy zdobyli 42 medale (12 złotych, 10 srebrnych i 20 brązowych) co dało łącznie 76 pkt. Miejsce drugie zdobyła reprezentacja Klubu Karate Tradycyjnego z Wałcza – 35 medali (13 złotych, 7 srebrnych i 15 brązowych) co dało 68 pkt. Na miejscu trzecim finiszowała reprezentacja Trzcianeckiego Klubu Karate, która zdobyła 35 medali (7 złotych, 9 srebrnych, 19 brązowych) co dało 58 punktów. Miejsce czwarte zdobył Klub Karate Shotokan „Tekki” z Więcborka, którego zawodniczki i zawodnicy zdobyli 13 medali (2 złote, 3 srebrne, 8 brązowych) co dało klubowi 20 punktów.


Udział reprezentacji Klubu Karate Tradycyjnego w Wałczu w zawodach w Czarnkowie współfinansowany był w ramach zadania publicznego przez Gminę Miejską Wałcz oraz Gminę Wałcz. Dziękujemy!

Źródło informacji: Z. Ruta, XXVII Puchar Karate W.S.I. Poland.