Dziś (6 kwietnia) obchodzimy Światowy Dzień Sportu.


Święto ustanowione na część pierwszych w nowożytnej epoce Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się właśnie 6 kwietnia 1896 r. w Atenach.

Wałcz jest częścią tej sportowej historii. Zawodnicy, olimpijczycy, trenerze, działacze, to oni na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat odegrali znaczącą rolę w tworzeniu potęgi polskiego sportu w różnych dziedzinach.

Pierwszy rekord Polski w Wałczu w biegu na 2000 m w 1952 r. ustanowił Alojzy Graj, a wśród kobiet w biegu na 400 m Danuta Górecka. Byli to jednak „starzy mistrzowie”, a sport nie lubi próżni. Poszukiwania nowych mistrzów nie trwały długo. Nazwiska takie jak Zdzisław Krzyszkowiak, Stefan Lewandowski, Zbigniew Makomski, Kazimierz Zimny czy Zbigniew Orywał szybko znalazły się na liście lekkoatletycznego Wunderteamu. Apogeum lekkoatletycznych sukcesów przypadło na rok 1958. Mistrzostwa Europy w Sztokholmie przyniosły grad medali: 7 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy. Wielu znawców uznaje do dziś sztokholmską Victorię za najwspanialszy sukces w całej historii polskiego sportu, a Zdzisław Krzyszkowiak okrzyknięty najlepszym sportowcem naszego globu.

Jednak sportowa historia Wałcza to nie tylko lekkoatletyka. Rok 1964 i Marian Matłoka - reprezentant Polski w kajakarstwie na pierwszych powojennych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie - zapoczątkowali nowa erę sportowych sukcesów. Matłoka skupił wokół siebie grupę współpracowników, którzy szybko stworzyli system naborów i szkolenia wałeckiej młodzieży w kajakarstwie. Wychowankowie odpłacili się talentem i pracą, której uwieńczeniem były tytuły zdobywane na największych arenach sportowych całego świata.

Dziś z Wałcza wywodzi się 36 olimpijczyków, którzy albo tu się urodzili, albo to właśnie u nas budowali swoją formę sportową i zdobywali wiedzę w Szkole Mistrzostwa Sportowego. To właśnie w Wałczu powstał i doskonale funkcjonuje od 1949 r. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Stąd zawodnicy kadry narodowej różnych dyscyplin wyruszają na Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata i na zawody o mniejszym znaczeniu.

Dowodem aktywności sportowej wałeckiej młodzieży jest 12 klubów sportowych aktywnie funkcjonujących na terenie naszego miasta i reprezentujących niemal wszystkie dyscypliny sportowe.


I choć czasy się zmieniają, a świat pędzi do przodu, Wałcz pamięta o swoich sporowcach i o swojej sportowej historii. A wyrazem uznania dla polskich i wałeckich sportowców oraz ich osiągnięć jest Aleja Gwiazd Sportu, która wiedzie promenadą nad jeziorem Raduń.

Rok 2021 r. to rok szczególnie sportowy dla naszego miasta. To właśnie w tym roku będziemy obchodzić:

  1. 60 lecie bicia rekordu Zdzisława Krzyszkowiaka w biegu na 3000 m z przeszkodami - czerwiec
  2. 75 lecie Klubu Sportowego Orzeł Wałcz, jednego z najstarszych klubów piłkarskich - lipiec
  3. 75 lecie Wałeckiego Sportu – październik
  4. 10 Bieg Filmowy

 

Zapraszamy już dziś!