„Nadwaga nie pomaga" to projekt skierowany dla osób z nadwagą w każdym wieku.

Cel – oczywiście, pozbycie się nadmiaru kilogramów, ale nie tylko!

Chodzi przede wszystkim o zmianę stylu życia. Wszyscy uczestnicy są pod opieką specjalistów takich jak: trenerzy, dietetyk, lekarz, psychoterapeuta i fizjoterapeuta. Główną częścią projektu są treningi fitness, które prowadzą instruktorki z wieloletnim doświadczeniem Milena Janas-Hanzel i Dorota Huzar – instruktorki z Athletic gym & fitness.

Treningi? Wszelkie!

Biorący w Programie udział mają możliwość korzystania z różnego rodzaju treningów - spinning (trening na rowerach), trampoliny fitness czy zajęcia z użyciem hantli, gum, sztang i stepów. Ale samo zrzucenie kilogramów to nie wszystko.

5 miesięcy ciężkiej pracy!

Z instruktorami Mileną Janas – Hanzel oraz Dorotą Huzar, po wielu kilometrach przepłyniętych na basenie w obecności instruktorki Klaudii Michielus, dzięki sprężystości mięśni, o których można było się dowiedzieć na jodze, którą prowadzili Krzysztof Usarek i Dobrochna Stróżyńska ze studia Kręgosłup OdNowa, dzięki zdobytej wiedzy od fizjoterapeutki Magdaleny Szulc oraz psychoterapeutki i psycholożki Joanny Ejmy oraz Alicji Kożuchowskiej, pod opieką lekarza Pawła Jażdżewskiego, dzięki diecie ustalonej przez Partycję Sankowską ze studia Balans już widać potężne efekty uczestników programu.

W projekcie założyliśmy wysoką frekwencję uczestników i tak też się stało.

Znaczna większość seniorów, dorosłych i dzieci angażuje się bardzo mocno. Okazuje się że największą popularnością cieszyły się jak do tej pory zajęcia z psychoterapii, co pokazuje że w obecnych czasach szeroko rozpatrywany aspekt problemów z nadwagą ma także podłoże w naszej głowie.

Pewnie to nie będzie zaskakujące, ale jeśli chodzi o frekwencję, to górują tu seniorzy, którzy w naszym mieście są wyjątkowo aktywni i zawsze chętni do działania. Ich aktywizacja to dla nas jeden z kluczowych tematów. 

Przed projektem uczestnicy angażowali się raz w tygodniu do aktywności, natomiast teraz jest to nawet 4 czy 5 razy na tydzień. Co jest niesamowitą liczbą, bo to wymaga od uczestników dużej organizacji czasu prywatnego. Ja jestem pod ogromnym wrażeniem ich zapału –  mówi dyrektor dyrektor MOSiRu.

Napięty grafik.

W projekcie były takie miesiące, gdzie uczestnicy mieli 3-4 razy w tygodniu zajęcia fizyczne, dodatkowo wykłady z dietetykiem, psychologiem i jeszcze konsultacje na dokładkę. Pomimo to odbieraliśmy telefony od kolejnych osób, które pytały, czy MOSiR prowadzi jeszcze jakieś zajęcia poza projektem, gdyż dotychczasowe zajęcia to za mało!

Aktywność fizyczna służy nie tylko przyjemności.

Efekty? Proszę bardzo!

Wszystkim pewnie ciśnie się na usta pytanie, ile kilogramów uczestnicy zrzucili. Jest to już ponad 90 kg. Uwaga, rekordzista zrzucił prawie 40 kg!

Co sądzą uczestnicy?

Jak projekt oceniono?

Taką właśnie ofertę dla mieszkańców powinien mieć MOSiR. Jestem bardzo zadowolona, że mogłam w nim uczestniczyć.

Założono, że minimum 50% uczestników Projektu zacznie integrować się z osobami zdrowymi podczas rajdów rowerowych czy pieszych oraz w trakcie zajęć z instruktorami. 50 % odbiorców Projektu uczestniczyło w zajęciach dodatkowych, gdzie mieli możliwość integracji z osobami zdrowymi. Większość zadeklarowała, że w trakcie trwania Projektu zaczęła dodatkowo korzystać z innych form aktywności, między innymi z dodatkowych zajęć na siłowni, z dołączania do innych grup projektowych czy też samodzielnie wykonywała „ekstra” aktywność fizyczną.

 „Nadwaga nie pomaga” to psychoedukacja

- Obszar psychoedukacji jest bardzo ważnym, wręcz nieodzownym elementem  procesu wychodzenia z otyłości. To, co charakteryzuje dzieci i młodzież z nadwagą, to zaniżona samoocena i brak umiejętności radzenia sobie z emocjami. Podczas realizacji projektu skupiliśmy się na rozwijaniu świadomości, samoakceptacji, budowaniu poczucia własnej wartości oraz rozwijaniu umiejętności interpersonalnych. W zabawie, ruchu i doświadczeniu zgłębialiśmy pojęcie przestrzeni osobistej, rozwijaliśmy wiedzę i umiejętności w obszarze stawiania i respektowania granic, nazywaliśmy uczucia i rozpoznawaliśmy potrzeby. Uczestnicy doświadczyli, czym jest proces samoregulacji  STOP i jak go stosować w życiu również po zakończeniu projektu. Psychoedukacja bardzo wspiera dzieci oraz młodzież w świadomym przeżywaniu siebie, zachęca do brania odpowiedzialności za swoje decyzje. Młodzież zaczyna zauważać, rozumieć przyczyny, a następnie dostrzegać skutki dokonywanych wyborów .Jestem przekonana, że zdobyte umiejętności będą wspierały uczestników projektu w dbaniu o siebie, swoje zdrowie, samopoczucie i zainicjują pożądaną zmianę. Oby więcej takich projektów było w naszym mieście – mówi Alicja Kożuchowska, psycholożka.

Nowy rok to nowa perspektywa. Czy projekt w takim samym wymiarze pojawi się w ofercie MOSiRu po raz kolejny? Ta pozycja już znalazła się w projekcie budżetu na rok 2021.

18. grudnia Rada Miasta pochyli się nad tym tematem.