Sprawozdanie z turnieju:
 XXVI Puchar Karate W.S.I.Poland – Trzcianka 24-25.10.2020 r.
Światowy Dzień Karate

 


W niedzielę 25 października 2020 roku w hali sportowo-widowiskowej w Trzciance odbyły się finały XXVI Pucharu Karate W.S.I.Poland. Zawody zorganizował Trzcianecki Klub Karate przy współudziale finansowym Urzędu Gminy Trzcianka oraz Starostwa Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. W dwudniowej imprezie wzięło udział niemal 120 zawodniczek i zawodników z Debrzna, Szwecji, Człopy, Wielenia, Wałcza (miasto), Wałcza (gmina), Czarnkowa i Trzcianki.


Zawodom towarzyszyło Szkolenie Krajowe Karate W.S.I. zorganizowane przez związek sportowy World Shotokan Institute – Poland, które prowadzili: Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/, Sensei Karolina Pytel /5 Dan/ oraz Sensei Krzysztof Gwizdała /4 Dan/. Szkolenie składało się z dwóch dwugodzinnych sesji treningowych. Na zakończenie szkolenia Sensei Zbigniew Ruta pochwalił wszystkich za determinację oraz zaangażowanie, ale wytknął także słabe strony w podejściu do zajęć niektórych zawodników. Generalnie, jak stwierdził, było to jedno z najlepszych szkoleń pod względem prezentowanego przez uczestników poziomu technicznego i zrozumienia samego karate. Dziękując wszystkim za obecność dodał, że to wspaniały prezent bowiem dzisiaj przypada „Światowy Dzień Karate”, ustanowiony na pamiątkę spotkania wielkich mistrzów karate na Okinawie, którzy zbierając się 25 października 1936 roku wyznaczyli przyszłość tej sztuki walki w miejscu gdzie nadal bije serce karate…


Finały XXVI Pucharu Karate W.S.I.Poland rozpoczęły się od hejnału i uroczystego wejścia Komisji Sędziowskiej. Mimo, że na trybunach nie było nikogo, ceremonia otwarcia turnieju odbyła się zgodnie z ustalonym porządkiem i protokołem. Po przedstawieniu sędziów pracujących pod przewodnictwem Przewodniczącej Komisji Sędziowskiej Sensei Karoliny Pytel-Ruta /5 Dan/, powitano reprezentacje klubowe oraz przeprowadzono ceremoniał sędziowski. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęto rywalizację na dwóch planszach. W sumie rozegrano wszystkie z zaplanowanych 40 konkurencji we wszystkich kategoriach wiekowych i stopniach zaawansowania.


Wszyscy uczestnicy finałów starali się zademonstrować jak najlepiej, ale w niektórych konkurencjach poziom współzawodnictwa pozostawiał lekki niedosyt. Jednak im dłużej trwały finałowe pojedynki tym ich poziom był coraz wyższy aż w grupie brązowych pasów można było zobaczyć współzawodnictwo wysokiej próby. Na wyróżnienie podczas całego turnieju zasługują zdobywcy dwóch miejsc pierwszych w kata i w kumite. Sztuka ta wśród białych pasów udała się następującym osobom: Kaja Krzemieniec (Debrzno), Borys Cofał (Wałcz), Adam Komorowski (Wieleń), Honorata Kociuba (Człopa), w grupie żółtych i pomarańczowych pasów: Zofia Michalska (Czarnków), Agnieszka Krzemieniec (Debrzno), zaś w grupie brązowych pasów: Julia Świstun (Wałcz). W grupie czarnych pasów pierwsze miejsce w formach (kata) oraz pierwsze miejsce w kumite (walki) zdobyli: Weronika Gwizdała (Wałcz), Krzysztof Gwizdała (Wałcz).


Klub Karate Tradycyjnego w Wałczu reprezentowała grupa 44 zawodniczek i zawodników co przyczyniło się bezpośrednia do zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej turnieju. Zawodniczki i zawodnicy z Wałcza zdobyli ogółem 38 medali w tym 13 złotych, 9 srebrnych i  16 brązowych. Pierwsze miejsca w poszczególnych konkurencjach zdobyli: Borys Cofał (2x), Weronika Gwizdała (2x), Krzysztof Gwizdała (2x), Julia Świstun (2x),  Jan Pachciarz, Matylda Wyrzykowska, Cyprian Zimniak, Kinga Siedlecka, Mikołaj Piątek. Srebrne medale wywalczyli: Anna Lenczewska (2x), Mikołaj Pachciarz, Kinga Zimniak-Urbańska, Zuzanna Cofał, Jan Pachciarz, Matylda Wyrzykowska, Joanna Cofał, Adam Ślipek. Na najniższym stopniu podium stanęli: Magdalena Leśniewicz (2x), Zuzanna Sielicka (2x), Mikołaj Jankowski (2x), Nela Minko, Klaudia Urbańska, Mikołaj Pachciarz, Zuzanna Cofał, Kinga Zimniak-Urbańska, Cyprian Zimniak, Małgorzata Pachciarz, Zuzanna Maciejewska, Grzegorz Lenczewski, Adam Ślipek.


W nieoficjalnej klasyfikacji turnieju zwyciężyła reprezentacja Klubu Karate Tradycyjnego z Wałcza (73 pkt.), przed Klubem Karate Shotokan z Czarnkowa (72 pkt.) oraz  Trzcianeckim Klubem Karate (71 pkt.). Jak bardzo wyrównana była to rywalizacja pokazują różnice punktowe pomiędzy poszczególnymi klubami. Tak wyrównanego pojedynku w klasyfikacji drużynowej nie było od początku funkcjonowania W.S.I.Poland.


Udział zawodniczek i zawodników Klubu Karate Tradycyjnego w Wałczu w XXVI Pucharze Karate W.S.I. oraz Szkoleniu Krajowym Karate W.S.I. sfinansowano ze środków otrzymanych na realizacją zdania publicznego z Urządu Miasta oraz Urzędu Gminy w Wałczu. Serdecznie dziękujemy!

Z wynikami turnieju zapoznacie się pod tym linkiem.


Źródło informacji: Zbigniew Ruta

Zdjęcia: Bartosz Ćmiel