W 1912 r. Pierre de Coubertin, powiedział, że „Igrzyska olimpijskie to nie parada ćwiczeń fizycznych, to dążenie do doskonalenia lub przynajmniej wyrównywania rekordów”.

 Już 16 października te słowa po raz kolejny wybrzmią głośno. Tym razem na płycie stadionu w Centralnym Ośrodku Sportu, tzw. wałeckiej „Bukowinie”, podczas inauguracji 56. Centralnych Uroczystości Dnia Olimpijczyka.

 

W tym roku to właśnie Wałcz otrzymał zaszczytną rolę bycia organizatorem obchodów 56. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka (CUDO). Nie jest to oczywiście przypadek, bowiem Wałcz to wyjątkowe miasto na sportowej mapie Polski. Na 23 tys. mieszkańców przypada aż 36 olimpijczyków, którzy albo pochodzą z Wałcza albo to właśnie tu budowali swoją formę sportową i zdobywali wiedzę w Szkole Mistrzostwa Sportowego. W otulinie lasu bukowego, w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich, trenowały największe sławy sportowego świata. Wyrazem uznania dla polskich i wałeckich sportowców oraz ich osiągnięć jest Aleja Gwiazd Sportu, która wiedzie promenadą nad jeziorem Raduń. Spacer po niej to prawdziwa lekcja sportowej historii naszego kraju.

 

- Będzie nam niezmiernie miło powitać w naszym mieście sportową rodzinę olimpijską. Krzewienie szlachetnej idei olimpizmu i zasad jej towarzyszących jak przyjaźń, solidarność i fair play wśród młodych ludzi to początek ich drogi na olimpijski szczyt, w którym miasto Wałcz ma swój aktywny udział. Słuszność naszych działań potwierdza III miejsce w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym w klasyfikacji gmin/miast Pomorza Zachodniego w sporcie młodzieżowym. To właśnie od najmłodszych lat rozpoczyna się ciężka praca i droga do najwyższych podiów i medali - przekonuje Maciej Żebrowski, Burmistrz Miasta Wałcz.

 

Olimpijskie święto będzie trwało w Wałczu w dniach 15-17 października i rozpocznie się konferencją naukową „Transgraniczna problematyka ruchu olimpijskiego na Pomorzu Zachodnim”. Również tego dnia (czwartek) w wałeckich szkołach dzieci i młodzież będą miały okazję spotkać się z prawdziwymi polskimi sportowymi gwiazdami. Piątek to inauguracja, sztafeta, zapalenie znicza i hymn olimpijski oraz, a może przede wszystkim, nagrody i wyróżnienia. Podczas Inauguracji i wieczornej Gali sportu wręczane będą kółka olimpijskie, odznaki Ministra Sportu, medale PKOL-u, Złote i nie tylko złote Gryfy. A w sobotę organizatorzy zapraszają na Piknik rodzinny również w sportowym stylu. Na Alei Gwiazd Sportu odbędzie się m.in. Bieg im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Trasy zostały podzielone na różne stopnie trudności (10 km i 6 km), nie może oczywiście zabraknąć biegów dla dzieci (200 m i 600 m). Zgłoszenia osób zainteresowanych wciąż przyjmuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Nie lada gratką będzie także tego dnia Kawiarenka Olimpijska, w której mieszkańcy Wałcza i turyści będą mogli porozmawiać ze swoimi sportowymi idolami, napić się dobrej kawy i spróbować smakołyków w stylu zero waste. Przez całe trzy dni w Muzeum Ziemi Wałeckiej dostępna dla zwiedzających będzie wystawa pt. „Wałeccy Olimpijczycy 1948-2016", na którą już dziś organizatorzy serdecznie zapraszają.

 

Zapraszamy do Wałcza na 56. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka.

Czeka na Was prawdziwie olimpijskie święto!

Źródło: WRiPM