W dniu 7 czerwca Prezydent RP Andrzej Duda, podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 lipca 2024 r. i obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Przepisy dotyczą przede wszystkim obywateli Ukrainy przybywających do Polski od 24 lutego 2022 r. i regulują również sytuację pobytową i dostęp do rynku pracy, obywateli Ukrainy, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wybuchem konfliktu i zamierzają w Polsce pozostać.

Okres obowiązywania ochrony tymczasowej dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku wojny zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju, zostanie przedłużony do 30 września 2025 r. co wiąże się również z przedłużeniem dostępu do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS i możliwości pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania.

Z dniem 30 czerwca zakończy się wsparcie polegające na zapewnieniu świadczenia pieniężnego gospodarzom, którzy na własny koszt udzielali zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy w lokalach prywatnych. Obywatele Ukrainy, którzy nadal będą wymagali wsparcia, mogą się zgłaszać do właściwego miejscowo wojewody, który udzieli im pomocy wskazując wolne miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania.  

Od 1 lipca nastąpi również zakończenie wsparcia w zakresie wykonania fotografii oraz jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł.

Osoby, które po wejściu w życie nowelizacji będą wnioskowały o nadanie numeru PESEL ze statusem UKR muszą to zrobić niezwłocznie po przekroczeniu granicy i przedstawić ważny dokument podróży. Obywatele Ukrainy, których numer PESEL został nadany na podstawie innego dokumentu niż ważny dokument podróży będą mieli obowiązek potwierdzenia swojej tożsamości w dowolnym urzędzie gminy. 


Źródło informacji: L. Możejko, Wydział Spraw Obywatelskich