W związku z przystąpieniem naszego miasta do badania „Bioodpady komunalne posegregowane i poddane recyklingowi u źródła w Polsce” szukamy chętnych gospodarstw domowych do udziału w projekcie. Badanie przeprowadza Państwowy Instytut Badawczy, na zlecenie Ministra ds. Klimatu i Środowiska.

Kto może wziąć udział w badaniu?

Każdy kto mieszka na terenie naszego miasta w domu jednorodzinnym i posiada przydomowy kompostownik, do którego wrzuca bioodpady powstające w gospodarstwie domowym.

Co to są bioodpady?

Są to odpady ulegające biodegradacji pochodzące z pielęgnacji roślin domowych , pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów (za wyjątkiem roślin porażonych przez choroby i szkodniki), a także organiczne odpady kuchenne z wyłączeniem odpadów pochodzenia zwierzęcego.

Na czym polega badanie?

Na mierzeniu objętości bioodpadów zagospodarowywanych w przydomowym kompostowniku (np. ilość worków, pojemników, czy naczyń o znanej pojemności). Każdy kto przystąpi do badania otrzyma  instrukcje i formularz do zbierania danych.

Czas trwania badania:

Badanie, aby było wiarygodne i dało oczekiwane rezultaty,  musi być prowadzone przez okres 1 roku (od stycznia 2024 r.), odnotowywane dane muszą zaś być przekazywane w miesięcznych odstępach. Przekazywanie informacji będzie się odbywało w sposób telefoniczny lub e-mailowy (do uzgodnienia). Z gospodarstwem domowym będzie kontaktować się wyznaczony pracownik z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa. Gospodarstwo domowe biorące udział w badaniu będzie przekazywać ile kg (w zaokrągleniu do 0,5 kg) bioodpadów zagospodarował w danym miesiącu.

Co ma na celu badanie?

Pozwoli oszacować ile bioodpadów z gospodarstw domowych zostaje zagospodarowanych u źródła czyli w przydomowym kompostownikach. Wypracowane na skalę całego kraju dane mają pomoc gminom w osiąganiu poziomów recyklingu, które z roku na rok są coraz wyższe.

O czym warto pamiętać?

Bioodpady podobnie jak surowce wtórne należy zbierać w sposób selektywny, a najlepszą formą ich zagospodarowania jest właśnie kompostowanie. 

Chętnych prosimy o zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15.12.2023 r.

Dodatkowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu 67 258 44 71 w. 25

Zapraszamy do udziału w badaniu.


Źródło informacji: N. Marciniak, Wydział Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa