Czas wakacyjnego wypoczynku od pracy i nauki może uśpić naszą czujność i stać się okazją do kradzieży naszej tożsamości.

Dlatego też, naszym Mieszkańcom pragniemy przypomnieć najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych podczas wakacji, aby wymarzony wypoczynek nie stał się przyczyną problemów i nieprzyjemności.

 1. Nie publikujmy w mediach społecznościowych zdjęć z wakacji podczas Naszej nieobecności w domu.
 2. Nie dzielmy się danymi o swojej lokalizacji w mediach społecznościowych.
 3. Nie wyrzucajmy pochopnie dokumentów lub opakowań zawierających dane osobowe.
 4. Nie zostawiajmy ważnych dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, legitymacji itp.) w zastaw, np. w wypożyczalni sprzętu.
 5. Nie pozwólmy robić kserokopii dokumentu tożsamości, np. w hotelu, czy w wypożyczalni sprzętu.
 6. Zainstalujmy na swoich urządzeniach oprogramowanie antywirusowe – szczególnie narażone będą telefony, tablety czy laptopy.
 7. Rozważnie korzystajmy z publicznych sieci WiFi - na urządzeniach korzystajmy ze swojego połączenia z Internetem, szczególnie logując się do bankowości internetowej.
 8. Nigdy nie udostępniajmy swojego telefonu nieznajomym.
 9. Kopie zapasowe danych możemy przechowywać w chmurze, aby w razie kradzieży urządzeń nie utracić bezpowrotnie ważnych danych, plików czy zdjęć.
 10. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania w kontaktach z obcymi osobami.
 11. Weryfikujmy potencjalne oferty pracodawców, np. przy pracy sezonowej, aby nie narazić się na podejrzane oferty pracy, wyłudzające nasze dane osobowe.
 12. W przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentu potwierdzającego tożsamości, warto niezwłocznie zastrzec go w ogólnopolskiej bazie Dokumenty Zastrzeżone (szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://dokumentyzastrzezone.pl/), zgłosić ten fakt na Policji, a także zgłosić nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych i unieważnić dowód w urzędzie gminy lub miasta – w przypadku naszego urzędu - szczegóły pod linkiem: https://www.bip.walcz.pl/index.php/zalatw-sprawe-w-urzedzie/karty-uslug/131-wydzial-spraw-obywatelskich/dowody-osobiste/525-zgloszenie-nieuprawnionego-wykorzystania-danych-osobowych.

Źródło informacji: E. Kowalczyk, Inspektor Ochrony Danych Osobowych