Utraciłeś lub zapomniałeś zabrać ze sobą paszportu lub dowodu osobistego? Wyrób szybki paszport tymczasowy.

W czwartek, 20 kwietnia 2023 r. został  uruchomiony punkt wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Do złożenia wniosku konieczne będzie okazanie ważnego biletu lotniczego. Na miejscu, w punkcie sprawdzana będzie tożsamość osoby ubiegającej się o paszport tymczasowy i wykonane zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. 

Paszport tymczasowy będzie ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez rok), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego zostanie wygenerowany elektronicznie, a następnie podpisany przez wnioskującego na urządzeniu.

Paszport tymczasowy będzie wyrobiony w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna będzie zgoda obojga rodziców. 

Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie będzie możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:

  • utracono/zapomniano paszportu/ dowodu osobistego, albo został on ukradziony; 
  • posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
  • pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Więcej informacji na temat paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie można znaleźć pod linkiem.

Źródło informacji: L. Możejko, Wydział Spraw Obywatelskich