Na etapie końcowym jest realizacja projektu inwestycyjnego,

którego efektem jest powstanie mieszkań chronionych w naszym mieście.

Dzięki uzyskanemu wsparciu z Programu w zakresie rozwoju sieci mieszkań chronionych, zgodnie z działaniem 4.7 – „Tworzenie mieszkań chronionych i mieszkań wspomaganych dla osób niepełnosprawnych” programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem” powstały 4 lokale mieszkalne z pełnym wyposażeniem.


Projekt ten to efekt współpracy Miasta Wałcz, TBS Sp. z o.o. w Wałczu oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wałczu.

Uzyskane dofinasowanie to 435 256,00 zł.


Co to jest mieszkanie chronione?

To lokal mieszkalny, którego warunki zbliżone jak najbardziej do domowych oraz świadczone usługi wspierające mają za zadanie przygotować lokatorów do prowadzenia samodzielnego życia i uczestnictwa w życiu społecznym.

Głównym celem pobytu w mieszkaniu chronionym jest wyrobienie umiejętności i nawyków życia codziennego, aktywizacja społeczna i zawodowa, racjonalne gospodarowanie własnym budżetem, samokontrola stanu zdrowia i kondycji psychicznej.


Kto może być mieszkańcem?

- osoba z niepełnosprawnością, której szczególnie trudna sytuacja życiowa i rodzinna oraz stan zdrowia nie pozwalają na samodzielne funkcjonowanie życiowe

- dorosła osoba z niepełnosprawnością psychiczną i intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, osoba niepełnosprawna z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi i niewidoma

- osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

- osoba samodzielna w stopniu podstawowym w zakresie czynności samoobsługowych


Lokalizacja i wyposażenie

Mieszkanie usytuowane jest w kamienicy przy ul. Klińszczaków 23/4. Składa się z 4 lokali mieszkalnych: 2 lokali 2-osobowych, 2 lokali 5-osobowych. Każdy lokal mieszkalny to pokoje mieszkalne dwu- lub jednoosobowe, pokój wspólny z aneksem kuchennym oraz łazienka. Wszystkie pomieszczenia są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością i wyposażone w sprzęt do codziennego funkcjonowania: meble, sprzęt AGD, RTV. Dodatkowym walorem mieszkania jest winda między piętrami, umożliwiająca swobodne przemieszczanie się osób z ograniczeniem ruchu.


Pobyt w mieszkaniu

Pobyt w mieszkaniu jest odpłatny. Odpłatności nie ponoszą osoby, których dochód osoby samotnie gospodarującej nie przekracza kryterium dochodowego w pomocy społecznej, tj. 701 zł. W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego odpłatność jest naliczana procentowo zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Wałcz.

Odpłatność za pobyt obejmuje czynsz, media, treningi usamodzielniania realizowane w asyście opiekunów, posiłki w sobotę i w niedzielę realizowane w formie treningów kulinarnych.

Pobyt w mieszkaniu jest czasowy, zgodnie z decyzją Dyrektora MOPS Wałcz przyznającą pomoc w formie mieszkania chronionego z możliwością przedłużania czasu pobytu. Osoba mieszkająca jest meldowana na czas określony.

W trakcie pobytu jest zapewniane wsparcie opiekunów - minimum 3 godziny dziennie przez 7 dni w tygodniu. Mieszkańcy pod okiem specjalistów - pracownika socjalnego, koordynatora mieszkania, opiekuna osoby z niepełnosprawnością realizują czynności życia codziennego: kulinarne, porządkowe, urzędowe, wspólnie spędzają wolny czas, etc.


Kontakt i wyjaśnienia

Anna Baculewska, Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Nowomiejska 4, 78-600 Wałcz

tel. 67 258 94 75, 67 258 94 20, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Źródło informacji: A. Baculewska, ŚDS oraz H. Szynkaruk-Szpynda, Wydział Inwestycji oraz Realizacji Projektów