W Podstrefie „Wałcz” Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstanie nowoczesny zakład produkcji artykułów metalowych.


Będzie to pierwszy projekt inwestycyjny zlokalizowany w nowym kompleksie przy ul. Kołobrzeskiej w Wałczu, w pobliżu budowanej obwodnicy miasta. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi firmami, które również zainwestują w tym obszarze.


Pomimo chwilowego zawirowania gospodarki spowodowanego koronawirusem przedsiębiorcy nie zwalniają tempa i planują realizację nowych inwestycji. Jednym z przykładów jest firma Investa Sp. z o.o., która zakupiła ponad 5 hektarową działkę w Podstrefie Wałcz SSSE. W ramach planów inwestycyjnych powstanie nowoczesny zakład produkcji szerokopojętych artykułów metalowych.


Chcemy wybudować w Wałczu Zakład Produkcji konstrukcji stalowych i innych elementów ze stali jaki jeszcze nie istnieje w Wałczu. W pierwszym etapie wykonamy halę produkcyjną o powierzchni użytkowej. 8000 m2 wraz z częścią administracyjno – socjalną i towarzyszącą infrastrukturą techniczną. Następnie w kolejnym etapie przy zakładzie powstanie malarnia i ocynkownia. Wałcz jest zagłębiem specjalistów w branży spawalniczej i metalowej, w związku z czym wybraliśmy właśnie tę lokalizację. Na początek znajdzie u nas zatrudnienie około 300 osób.” – mówi Natalia Sobieszczyk, Prezes Zarządu Investa Sp. z o.o.


Obecnie analizowany jest docelowy zakres i charakter przedsięwzięcia. Firma ma szansę uzyskać decyzję o wsparciu w ramach programu Polska Strefa Inwestycji, dzięki temu może liczyć na ulgi w podatku dochodowym do wykorzystania w ciągu 15 lat.


„Bardzo cieszy nas fakt, że Podstrefa w Wałczu się rozwija i możemy gościć w gronie przedsiębiorców strefowych tak ważnego dla tego regionu inwestora. Dzięki zaangażowaniu Miasta Wałcza i uzbrojeniu w niezbędną infrastrukturę techniczną jest to bardzo atrakcyjny obszar inwestycyjny, co potwierdza decyzja firmy Investa o ulokowaniu ich zakładu w naszej strefie.
” – mówi Mirosław Kamiński Prezes Zarządu PARR S.A.


Ponad trzydziestohektarowy i uzbrojony, nowy kompleks inwestycyjny przy ul. Kołobrzeskiej zlokalizowany jest w pobliżu budowanej obwodnicy Miasta Wałcza, w ciągu drogi ekspresowej S10. Wkrótce zainwestują tu kolejne firmy z sektora przemysłowego i usługowego. Wałcz posiada również bogatą ofertę turystyczną, dlatego władzom miasta zależy głownie na inwestorach prowadzących działalność nieszkodliwą dla środowiska.


Jestem bardzo dumny, że Spółka Investa zdecydowała się na lokalizację swojej firmy właśnie w Wałczu. Nowe inwestycje to nowe możliwości i nowe perspektywy rozwoju dla miasta, ale przede wszystkim to nowe miejsca pracy. To pierwsza tego typu inwestycja w SSSE w rejonie obwodnicy i - mam nadzieję - nie ostatnia. Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy z innymi potencjalnymi inwestorami. Inwestorzy w Wałczu mogą liczyć na kompleksową pomoc w procesie inwestycyjnym, zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis, wsparcie licznych instytucji okołobiznesowych oraz wysoką jakość lokalnego rynku pracy. Ważnym walorem jest aktywne środowisko akademickie i naukowe, dzięki któremu możliwy jest transfer wiedzy do biznesu i znakomicie wykształcone kadry dla pracodawców. Tereny przy ul. Kołobrzeskiej w Podstrefie Wałcz to perełka inwestycyjna.” – mówi Burmistrz Miasta Wałcz Maciej Żebrowski.


Bogata oferta w Podstrefie Wałcz Słupskiej SSE i dobrze rozwinięta infrastruktura usług okołobiznesowych zapewnia sprzyjający klimat inwestycyjny i społeczny. Warty podkreślenia jest fakt, że na terenie Miasta i Gminy Wałcz przedsiębiorcy mają preferencyjne warunki ubiegania się o ulgi podatkowe w programie Polska Strefa Inwestycji, jako że Wałcz znajduje się na liście miast średnich tracących funkcje społeczno -gospodarcze. To dodatkowa zachęta dla przedsiębiorców rozważających otrzymanie pomocy publicznej na nowe inwestycje w tym obszarze, nie tylko na terenie SSSE, ale również na własnej działce. Dotychczas w strefie ekonomicznej w Wałczu, w kompleksie przy ul. Budowlanych i Południowej, firmy zainwestowały 285 mln zł i zatrudniają przeszło 400 osób. W sąsiedztwie strefy funkcjonują również inni prężnie działający przedsiębiorcy.


Zapraszamy kolejnych przedsiębiorców planujących nowe inwestycje do kontaktu z nami. Obecnie wykorzystujemy nowe narzędzia do komunikacji zdalnej i dzięki temu jesteśmy do pełnej dyspozycji inwestorów w całym regionie, zarówno pod kątem przedstawiania im oferty inwestycyjnej, przeprowadzania konsultacji, procedury wydania decyzji o wsparciu, czy organizacji webinariów biznesowych.” – podsumowuje Prezes Kamiński.


Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Słupsku powstała w 1994 roku. Od początku istnienia jej działania skierowane są na harmonijną współpracę z przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu oraz władzami lokalnymi w celu rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Agencja zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i jest regionalnym punktem kontaktowym dla przedsiębiorców w ramach Programu Polska Strefa Inwestycji. Swym zasięgiem obejmuje 16 powiatów Pomorza Środkowego, w tym Miasto Wałcz i powiat wałecki.


Źródło informacji: Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna