Bailleul – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord. Według danych na rok 2016 gminę zamieszkiwało 14 772 mieszkańców. Bailleul leży 3 km od belgijskiej granicy i 26 km na północny zachód od Lille – stolicy departamentu. Odległość między Bailleul a Wałczem to 1 250 km.

Po nawiązaniu układów partnerskich z kilkoma miastami w Niemczech i Szwecji władze i Mieszkańcy Wałcza stwierdzili, że jest to właściwy kierunek i dobre kroki w drodze do zacieśniania więzów europejskich. Kolejnym państwem, które jest bliskie Polakom i łączy nas wiele historycznych zdarzeń jest Francja.

Pierwsze kontakty polegały na luźnych spotkaniach i wymianie osobowej. Wałeccy maratończycy uczestniczyli w biegach na terenie miasta Bolbec. Później pojawiło się Bailleul, które jest jednocześnie partnerem niemieckich miast Werne i Kyritz a więc miast, z którymi Wałcz jest powiązany od wielu lat nicią przyjaźni i partnerstwa. Ten aspekt zadecydował, że zaczęliśmy zacieśniać więzi współpracy właśnie z Bailleul. Wielokrotne wzajemne wizyty potwierdziły, że łączy nas wspólnota interesów gospodarczych, społecznych i w układach międzyludzkich. To francuskie miasto zamieszkuje grupa Polaków bądź Francuzów polskiego pochodzenia, co dodatkowo zacieśnia i ociepla wzajemne kontakty.
Potwierdzeniem i sfinalizowaniem wieloletnich więzi było podpisanie umowy partnerskiej w dniu 9 maja 2015 roku w Bailleul  i następnie jej ratyfikacja 26 czerwca 2015 roku w Wałczu.

Strona internetowa miasta Bailleul: www.ville-bailleul.fr