"Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego to jeden z najpopularniejszych na świecie baletów klasycznych. Magiczna opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie...

Za sprawą pięknej scenografii i niesamowitych tancerzy baletu Imperial Lviv Ballet z Petersburga mieszkańcy Wałcza i okolic 9 grudnia mogli przenieść się do baśniowej krainy wraz z małą Klarą. Sala widowiskowa Wałeckiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi, a publiczność nie kryła wzruszenia.
 „Dziadek do orzechów” to nie tylko czar i magia zimowej pory oraz świątecznej atmosfery, ale również najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów. W poszczególnych scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce: Taniec Wieszczki Cukrowej, Taniec Hiszpański, Taniec Arabski. Taniec Chiński, Trepak (Taniec Rosyjski), Taniec Pasterski oraz końcowy Walc Kwiatów. Olśniewające, dekorowane cekinami ręcznie szyte stroje dodają przedstawieniu magii i nadają prawdziwie bajkowego wyrazu. Godna podziwu wyrazistość ruchów tancerzy w połączeniu z fantastyczną choreografią Maestro Victora Szczerbakowa pokazują nam wirtuozerię twórców i tancerzy baletu. Wrażeń i emocji, jakie wzbudza spektakl nie da się opisać, tego po prostu trzeba doświadczyć. Zdaniem krytyków czarowi spektakli tej grupy baletowej nie można się oprzeć, ani o nich zapomnieć.
Tak właśnie było i tym razem.

Źródło/tekst: oprac. Wydział RiPM
Zdjęcia: Sandra Szczepaniak, CIT, WCK