Poezja jest niewątpliwie lekarstwem dla duszy. Zapewnia poczucie komfortu, jest ostoją spokoju, a także sposobem na to, aby poczuć, że nie jesteśmy sami na tym świecie. W całej historii ludzkości wiele osób pisało różne mniej lub bardziej godne zapamiętania słowa, z którymi możemy się identyfikować. I to jest bezcennym darem – uniwersalne uczucia, z których składa się poezja nigdy nie wychodzą z mody.
Najlepiej wiedzą o tym organizatorzy Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu", który w miniony weekend odbył się w Wałczu po raz  41.

Na scenie Wałeckiego Centrum Kultury stanęło 60 recytatorów z całej Polski, reprezentujących najwyższy poziom i niesamowite umiejętności. Podczas trzydniowego wydarzenia mogliśmy doświadczyć najpiękniejszej i najczystszej formy języka polskiego. Przesłuchania trwały do późnych godzin wieczornych.

W składzie jury znaleźli się Małgorzata Mikołajczak,  Wacław Juszczyszyn oraz Jakub Kamieński.
Całość turnieju swoim koncertem uświetnił zespół Wolna Grupa Bukowia. Uczestnicy turnieju  mogli również wziąć udział warsztatach z liderem zespołu Wolna Grupa Bukowina Wacławem Juszczyszynem oraz obejrzeć spektakl teatralny „Dziesiona”.
Po wysłuchaniu wykonawców poezji śpiewanej, recytacji oraz kategorii „Wywiedzione ze słowa”, postanowiło przyznać
6 wyróżnień po 500 zł dla :
Alicji Czarnuszki
Danuty Łuszczyk
Bartosza Mazurkiewicza
Alicji Skibickiej
Małgorzaty Stopyry
Marty Waleckiej
A także 3 wyróżnienia specjalne po 700 zł dla :
Michała Andrysiaka – za szczególną wrażliwość przy doborze tekstów
Juli Bukowskiej za osobowość i intuicję
Kacprowi Pierzakowi za odwagę
Trzecie miejsca po 1200 zł  dla:
Wojciecha Czaplewskiego
Zuzanny Iłędy
Patryka Pawelca
Dwa drugie miejsce po 2000 zł dla
Łukasza Głuchowskiego
Bartosza Kowalczyka
Grand Prix w wysokości  5000. zł dla Barbary Radzikowskiej
Wszystkim laureatom gorąco gratulujemy. A uczestnikom dziękujemy, że byliście z nami i pokazaliście nam piękno naszego języka.