Sport leży w naturze człowieka i jest integralną częścią ludzkiej kultury. Zajęcia sportowe przyczyniają się do poprawy stanu fizycznego oraz rozwoju zarówno jednostki, jak i społeczeństwa. Z biegiem lat sport stał się fenomenem społecznym na skalę światową jako kompleks wartości materialnych i duchowych o znaczeniu socjologicznym. Sport nabrał specjalnego znaczenia społecznego, a poszczególni sportowcy i drużyny sportowe przyczyniają się do integracji ludzi młodych i całych społeczeństw na wszystkich kontynentach świata.

Sportowym liderem na mapie Polski jest miasto Wałcz. To tu 75 lat temu w powojennej Polsce rodziły się pierwsze początki sportowego ducha. Jest rok 1945. Kończy się straszliwa II wojna światowa. Naszego miasta nie zdążyli opuścić jeszcze wszyscy Niemcy, a już z różnych stron Polski i Europy przyjeżdżali tu ludzie, głównie młodzi, szukający swojego szczęśliwego miejsca na Ziemi w nowej, powojennej rzeczywistości. Na początku trudno powiedzieć czy sport miał być formą odreagowania przeżyć związanych z okrucieństwami wojny czy tylko zabawą, faktem jest, jednak, że już w 1945 roku w Wałczu powstały pierwsze zorganizowane formy sportu. Pierwszym z nich był piłkarski Klub Sportowy „Pionier”, dalej Rzemieślniczo-Kupiecki Klub Sportowy „Orzeł” w ramach którego poza piłką nożną zaczęły otwierać się nowe sekcje sportowe. Kuby, prezesi i zawodnicy na przestrzeni lat zmieniali się. Niektóre sekcje umierały naturalnie inne rosły w siłę.

W tym roku Wałcz obchodzi 75 lat swojej sportowej historii. To czas podsumowań, podziękowań oraz patrzenia w przyszłość. Nasze miasto już dziś może pochwalić się 38 olimpijczykami, którzy pochodzą z Wałcza, albo to właśnie w Wałczu budowali swoją formę sportową. Na tym jednak nie koniec. Mamy apetyt na więcej. Aby uczcić to jubileuszowe święto przygotowaliśmy bogaty program, tak by nasze dzieci, młodzież, byli i obecni sportowcy mogli świętować razem z nami.

W ramach 75–lecia wałeckiego sportu odbędzie się XXVII Sportowy Turniej Miast i Gmin, w związku z tym zapraszamy naszych mieszkańców na cykl wydarzeń sportowych. Szczegóły pod linkiem

A już 22 października 2021 r. zapraszamy na uroczystą Galę Sportu. Będą gratulacje i podziękowania oraz dużo sportowego ducha.